Hokejistka Lásková o ženské obdobě NHL: Můžeme ukázat, že Češky nejsou žádný B tým

Rovná příležitost
Rovná příležitost
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Jednoho dne se probudíte a zjistíte, že nemáte práci. Zbude vám pouze pocit nejistoty a tisíce otázek. Přesně to zažívaly hráčky bývalé ženské hokejové ligy PHF, která byla ze dne na den zrušená. S odstupem času však vyšlo najevo, že nic lepšího se stát nemohlo. Místo ní vznikla ženská obdoba NHL, v níž nastupují nejlepší hokejistky světa a která vyprodává stadiony. „Celý hokejový svět se točí kolem hráčů a hráček z Kanady a Ameriky. A my teď máme příležitost hrát proti nim, nebo dokonce s nimi, a můžeme jim ukázat, že nejsme žádný B tým a kvality máme taky,“ odhodlaně říká nejvýše draftovaná Češka Dominika Lásková.

Professional Women's Hockey League hraje v prvním ročníku stejně jako kdysi NHL šest zakládajících klubů – tři americké a tři kanadské. Mezi Original Six patří Boston, Minnesota, New York, Montreal, Ottawa a Toronto. V jejich soupiskách je mezi nejlepšími hráčkami světa i pět Češek. „Myslím, že můžu mluvit za všechny holky, co v této lize hrajeme. Věděly jsme, že budeme chtít jít do draftu a zkusit hrát tady. Přeci jenom je to pro nás takový splněný sen, že dokážeme hrát proti Američankám, Kanaďankám. Vždycky jsme proti nim hrály jenom v reprezentaci a teď s nimi můžeme hrát v týmu, nebo proti nim celou sezonu,“ vypráví Lásková. „A co si budeme, co se týká finanční stránky, tak je to pro nás to nejlepší, co si jako holky můžeme vydělat,“ dodala.

Sedmadvacetiletou obránkyni draftoval Montreal ve čtvrtém kole jako 19. v pořadí. „Do Toronta jsem letěla ze Švédska. Byla jsem domluvená s Terezou Vanišovou a Kateřinou Mrázovou, že na draft poletíme. Ve finále kolikrát za život jsme draftované,“ vzpomíná a pokračuje: „Dělaly jsem si z toho srandu, že prvních pár kol budou draftované všechny ty Američanky a Kanaďanky a počítaly jsme, v kolikátém kole by mohli začít draftovat nás. A jestli vůbec. A pak najednou hned na začátku čtvrtého kola řekli mé jméno a já jsem byla úplně v šoku.“

Je to pro nás takový splněný sen, že dokážeme hrát proti Američankám, Kanaďankám. Vždycky jsme proti nim hrály jenom v reprezentaci a teď s nimi můžeme hrát v týmu, nebo proti nim celou sezonu.

Spokojená byla každá z nich. Terezu Vanišovou si vybral stejný klub jako Láskovou, Kateřina Mrázová zamířila společně s Anetou Tejralovou do Ottavy a Denisa Křížová zase do Minnesoty. „Všechny jsme byly draftované tak, jak jsme chtěly,“ přidává Lásková. Hlavní trenérkou Ottavy se navíc stala koučka české ženské reprezentace Carla MacLeodová.

České hokejistky zvítězily v historicky prvním olympijském zápase!
(01:32)

Vedle hokejistek vyvolala soutěž zájem i mezi diváky. „Když jsme hrály první zápas v Ottavě, přišlo osm tisíc lidí. Na druhém zápasu v Minnesotě bylo třináct tisíc. Myslela jsem si, že to bude jenom takové to počáteční haló. Liga byla nová, ve všech týmech jsou olympijské hráčky. Ale musím říct, že se to drží a pořád chodí hodně lidí. V tomhle je to velká změna. V minulosti taková návštěvnost nebyla,“ prozradila.

Na ledě ale aktuálně fanoušci vidí jen čtyři české lvice. Právě Lásková už do sezony nezasáhne z důvodu zranění. V dresu Montrealu zatím nastoupila v sedmi zápasech a upozorňuje především na rozdílný styl hry. „My Evropani hrajeme techničtější hokej. Víc si přihráváme, víc chceme chodit do kombinací. Američani a Kanaďani to mají nastavené takhle: já mám puk a puk jde do brány a cokoliv, co je mezi mnou a bránou, nějak přejedu. Hrají jednodušeji. Ale v Evropě je hřiště o něco širší, takže je tam více prostoru. Tady jak je to užší, tak je to i rychlejší a člověk má na všechno míň času.“

Pro české hráčky vnímá zámořské angažmá a zkušenosti jako výhodu. „Může nám to pomoct třeba v reprezentaci, až budeme hrát proti Kanaďankám a Američankám. Doufám, že s dalším draftem přijde více Češek,“ uzavřela.

líbil se ti článek?