Fantastická Eva! Tři roky nezávodila, porodila a teď? Doběhla si pro olympiádu!

Fosfa
Fosfa
4 Minuty čtení
4 Minuty čtení

Odhodlání. Jedna z důležitých olympijských hodnot. Jestli odhodlání rozhodně někomu nechybí, tak je to maratonkyně Eva Vrabcová Nývltová. Skoro tři roky nezávodila, před 13 měsíci porodila dcerku a letos v květnu, při prvním návratu na trať dlouhou přes 42 kilometrů, zaběhla kvalifikační limit pro olympijské hry v Tokiu!

Je pondělí ráno a na kalendáři se vyjímá datum 27. dubna 2020. Tou dobou vypukla radost v trutnovské porodnici. Maminkou se tam stala bývalá běžkyně na lyžích a maratonkyně Eva Vrabcová Nývltová, která přivedla na svět dceru Adélku.

Čtvrt roku na to měly začít olympijské hry a Eva byla původně smířená s tím, že sportovní svátek bude sledovat v televizi se svou malou dcerkou v náručí. Když se ale kvůli světové pandemii hry o rok posunuly, úspěšná česká vytrvalkyně se rozhodla zabojovat o svou pátou účast pod pěti kruhy.

„Je to hrozný, ale já jsem byla za odložení olympiády ráda. Samozřejmě ne za tuhle situaci, protože to je hrozné. Ale pro mě jsou to otevřené dveře a chtěla bych tu šanci chytit za pačesy,“ odhodlaně loni vyprávěla Eva Vrabcová Nývltová.

Eva Vrabcová Nývltová
06. 02. 1986, Trutnov
Atletika

Už tehdy přemýšlela, jak skloubit mateřství s vrcholovým sportem. „Nechci být krkavčí máma, která hned mimčo odloží a bude trénovat, to určitě ne. Necháme tomu volný průběh,“ říkala Eva, která má velkou oporu v rodině a především manželovi.

„Tím, že mám doma v manželovi i rodině podporu, zatím trénink není problém časově zvládat. Ráno odběhnu dvě a půl hodiny, odpoledne mám posilovnu a Martin se o ni stará,“ vyprávěla maratonkyně, která začala běhat už 18 dní po narození dcery.

„Jsem šťastná, že běžím a nic mě nebolí. Jsem na začátku, takže si z toho zatím nedělám velkou hlavu. Snažím se k tomu přistupovat rozumně, aby se to nepřepísklo, a věřím, že ten plán bude fungovat a zlepšování přijde tak, jak by mělo,“ doufala Eva Vrabcová Nývltová.

Když už se začala dostávat zpět do své formy před těhotenstvím, nastal problém. Kvůli koronaviru se nekonaly žádné velké závody. Nakonec se rozhodla zariskovat a svůj návrat naplánovala na květnový maraton v Praze, kde měla poslední možnost zaběhnout kvalifikační limit pro olympijské hry.

Kromě pokoření magického času 2:29:30, který musí závodnice zaběhnout, aby měly šanci letět do Tokia, se vyskytl v jejím plánu další háček. Ne jeden, ale hned tři. Na hry se v dubnu časem 2:28:16 kvalifikovala Marcela Joglová. O pár týdnů později zaběhla čas 2:29:06 Tereza Hrochová a stejně jako Vrabcová Nývltová bojovala o limit i čtvrtá Češka Moira Stewartová.

Jenže do Tokia mohou letět maximálně tři naše závodnice. Přestože by všechny požadovaný čas zaběhly, tak té s tím nejhorším časem by v ruce zůstal Černý Petr.

Neděle 30. května 2021. Toho dne šlo o vše! Eva a Moira se postavily na start Pražského maratonu s jediným cílem. Zaběhnout olympijský limit a ještě v co nejlepším čase, aby mohly na hry do Tokia.

Eva Vrabcová Nývltová běžela naposledy velký závod v srpnu 2018 na mistrovství Evropy 2018 v Berlíně, kde senzačně vybojovala bronz, ale už jsou to skoro tři roky. To Moiře Stewartové unikl koncem března kvalifikační limit o pouhých 9 vteřin.

Závod odstartoval. Před závodnicemi je přes 42 kilometrů dlouhá trasa a musí ji pokořit za 2:29:30 hodiny, jinak se jejich olympijský sen rozplyne. Obě běží na maximum, ale lépe si vede ta zkušenější. Když Eva Vrabcová Nývltová dobíhá na Staroměstské náměstí v Praze a protne cíl, svítí na časomíře 2:27:07. Dokázala to!

Smutnou hrdinkou se tak stala Moira Stewartová, která si časem 2:29:28 o 11 vteřin vylepšila osobní rekord, splnila i kvalifikační limit pro olympijské hry, jenže zůstala až jako čtvrtá v pořadí.

„Vůbec jsem to nečekala, jsem za to strašně šťastná. Bála jsem se, že jsem to přepálila. Přepočítala jsem kola a jedno navíc mě trochu zaskočilo, ale v tom posledním jsem dokázala zabrat. Tři roky bez závodů a jsem zpátky,“ jásala šťastná Eva Vrabcová Nývltová.

Bývalá běžkyně na lyžích, která se třikrát se zúčastnila zimní olympiády, kde bylo jejím vrcholem páté místo na třicítce v Soči 2014, tak pojede na své páté hry. Jako maratonkyně skončila v brazilském Riu 2016 šestadvacátá.

Vytrvalostní závody se kvůli tropickému počasí nebudou konat přímo v Tokiu, ale až v 700 kilometrů vzdáleném Sapporu. „V Sapporu jsem závodila na lyžích, bylo to tam krásné, ale letní olympiáda pro mě měla největší kouzlo, že jsme byli všichni dohromady,“ posteskla si loni Eva Vrabcová Nývltová. Ale tohle ji zas tolik netrápí. Vždyť díky svému obrovskému odhodlání si dokázala splnit sen – popáté reprezentovat svou vlast na olympijských hrách.   

líbil se ti článek?