Vrabcovou Nývltovou překvapili spící naháči. Za maratonský výkon se odmění čokoládou

Rio 2016
Rio 2016
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Ženský maraton v olympijském Riu spalovaly sluneční paprsky. Komplikace pro Evu Vrabcovou Nývltovou, která se atletice začala věnovat souběžně s během na lyžích, a je tak zvyklá spíše na nižší teploty? Vůbec ne. V nedělním závodu si česká reprezentantka doběhla pro 26. místo a v cíli rozdávala úsměvy.

Usmíváte se, s výsledkem jste tedy spokojená?
Dvacáté šesté místo je fantastické. Na lyžích mi trvalo o hodně delší dobu, než jsem se na bodovaná místa dostala. Je to tedy výsledek, za který se nemusím stydět.

Jak jste na tom byla se silami, objevily se nějaké krize?
Pořád mě trochu limituje rychlost. Měla jsem tedy drobnější krize s udržením tempa. I když tedy holky běžely pořád to stejné, já jsem si chvíli zpomalila nebo zrychlila. Nejvýraznější krize byla asi kolem 27. kilometru, kdy mi utekla skupinka soupeřek. Pakjsem si našla svoje vhodné tempo a už to šlo.

Vnímala jste trať kolem sebe, líbila se vám?
Částečně trať kolem sebe vnímám. Samozřejmě se nemůžu pořád rozhlížet nalevo a napravo. Těšila jsem se, že se budu moct kochat pláží. Nakonec jsem tam ale hodila očkem jen jednou a pak už jsem si na to ani nevzpomněla. Takže se tam budu muset jít podívat ještě jednou.

A překvapilo vás na ní něco?
Zarazilo mě, když uprostřed tratě stáli vojáci s pistolemi, to nebyl úplně dobrý pocit. A cestou na start stálo uprostřed cesty zastavené auto, všichni ho objížděli, a v něm spali dva nazí chlapi.

Jste zvyklá sportovat v zimě, nerozhodilo vás horké počasí?
Kdyby bylo chladněji, bylo by to asi o trošku lepší. Já ale miluju sluníčko, takže si to užívám.

Co jste říkala na diváky a atmosféru závodu?
Diváků bylo docela dost a asi všichni fandili Italce. Ale víc si užívám pražský maraton, tam je atmosféra úžasná. Ten závod je pro mě srdeční záležitost. Na druhou stranu třeba proti lyžařským závodům tu byla atmosféra výrazně lepší.

Je pro vás Rio zatím největší exotika, kde jste závodila?
Pokud nepočítám Rusko a Turecko, tak asi ano.

Pomohl vám závod v rozhodnutí, zda se dále budete věnovat atletice nebo lyžování?
Chtěla bych pokračovat v atletice. Neříkám, že je to definitivní, ale minimálně pro letošní sezonu určitě. Samozřejmě se může stát, že se na jeden lyžařský závod také postavím, a absolvuji i nějaké soustředění, abych nezapomněla lyžovat. Zimu si ale chci užít jako atletka, protože lyžařských zim už bylo strašně moc.

Co vás nyní čeká, jak budete odpočívat?
Za odměnu si teď zajdu na zmrzlinu a čokoládu. Týden strávím ještě v Riu odpočinkem a regenerací. Budu se chodit dívat na atletický stadion, z ostatních sportů mě zajímají horská kola a moderní pětiboj. Taky bych samozřejmě chtěla vidět Copacabanu a sochu, ale to nevím, zda vyjde. Po návratu už odjíždíme do Livigna, částečně na odpočinek a částečně na silově-dynamický trénink s trenérkou Grétou Novotnou.

líbil se ti článek?