Fair play patří do všech oblastí života, důležité jsou příklady, říká výjimečná lyžařka

Fair Play
Fair Play
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Hodnoty fair play provázely trojnásobnou olympijskou medailistku Květu Jeriovou-Peckovou nejenom ve sportu, ale řídí se podle nich i v každodenním životě a snaží se je předávat dál. Čestné a férové principy by podle ní totiž měly poznávat děti již od útlého věku, a to jak v rodinách, tak ve školách. „Fair play je slogan, který reprezentuje správné chování ve sportu, ale zcela určitě by měl přesahovat do všech oblastí života,“ řekla lyžařská legenda, kterou ocenil Český klub fair play za celoživotní postoj.

Podle běžkyně na lyžích Květy Jeriové-Peckové hrají klíčovou roli dobré příklady. „Každá společnost je potřebuje a je potřeba s nimi i pracovat. Začínat by to mělo v rodinách, pokračovat ve škole, ve sportu a samozřejmě všude, kam děti přijdou a do čeho dorostou. Tedy i v pracovním prostředí a všech oborech, do kterých nahlédnou,“ vysvětlovala trojnásobná olympijská medailistka a čestná předsedkyně Českého klubu fair play, oceněná za celoživotní propagaci férového chování. „Je potřeba děti správně vést a upozornit je včas a v době, kdy je ještě možné jejich osobnost formovat. Tak, aby si z toho vzaly to, co je správné,“ dodala.

Ne vždy však kolem sebe vidíme chování, které je příkladné. „Máme spoustu situací, kdy nás to svádí, abychom se zachovali tak, jak nám to bude vyhovovat, a ne tak, jak je to úplně správné.“ Sama si pamatuje několik situací, kdy ji nečestné jednání ostatních ovlivnilo a zasáhlo. Vždy se však řídila svými hodnotami a přesvědčením. „Pro mě to byl signál, ať odtud zmizím. Že si v životě najdu svoji cestu, která je správná, a nebudu se dohadovat s lidmi, kteří fair play v sobě nemají,“ prozradila sportovní legenda, která převzala ocenění fair play za rok 2023 spolu s dalšími sportovními rytíři.

Kolektiv, pro který jsou správné hodnoty důležité tak jako pro ni, našla mimo jiné v běžeckém lyžování. „Je to velmi těžký sport, velmi náročný. A já mám pocit, že k takovým sportům většinou tíhnou lidé, kteří fair play mají v sobě. Protože tam nic moc neférového udělat nemůžete. A pokud člověk přijde dobře připraven, tak mu to ten sport vrátí,“ líčila a pokračovala: „Mám spoustu kolegů, se kterými jsem lyžování dělala na té nejvyšší úrovni. Doteď se rádi scházíme a rádi se vidíme, protože to jsou fajn lidi. Jsou féroví ve své podstatě.“

Podobně to podle ní funguje i v jiných disciplínách. „Těžké sporty, kde na sobě musíte hodně pracovat, mají hodně společného. Patří k tomu i veslování, což je sport, který dělal můj muž, a stejně tak zůstali se svými soupeři přáteli na celý život. Protože ten sport takový je a lidi takhle formuje,“ uzavřela.

líbil se ti článek?