Emil jako pračka a házenkářská mistryně Dana. Co jste (ne)věděli o slavném manželském páru?

Zlaté příběhy
Zlaté příběhy
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Že se Emil a Dana Zátopkovi narodili ve stejný den, a dokonce i ve stejný rok, už všichni vědí. A také to, že na olympijských hrách v Helsinkách 1952 v jeden den vyhráli olympijské zlato. Pojďte si ale přečíst pět věcí, které jste nejspíš o Daně a Emilovi nevěděli.

TOP 5 olympijských párů
(03:03)

Pračka Emil

Jako mladý trénoval Zátopek, i když přišel ze stadionu domů. Když jeho maminku čekalo velké prádlo, Emil si vlezl ke špinavému oblečení do vany, a běžel na místě. Vypral tak oblečení pro celou rodinu a ještě nabíral potřebnou kondici.

Házenkářka Dana

Za druhé světové války a krátce po ní se Dana aktivně věnovala kromě atletiky i házené. Jako hráčka Slovácké Slavie se stala mistryní Československa. V roce 1946 na vysokoškolském kurzu atletiky v Doubí u Třeboně se náhodou dostala k hodu oštěpem. Asi málokdo, a nejvíce ona sama, tenkrát tušil, že právě nastoupila cestu hvězdné oštěpařské kariéry.

Neměl na boty

Zátopek se proslavil i tím, že při trénincích běhal ve vojenských botách. Bylo to nouzové řešení během jeho základní vojenské služby. Emil totiž neměl peněz na zbyt a nemohl si dovolit tak často kupovat běžecké boty. Zatímco bagančata od armády fasoval.

Emil Zátopek and Dana Zátopková's 100th Birthday
(2:02)

Nepřekonaný rekord

Dana Zátopková stále drží světové maximum v hodu oštěpem. Do listin světových rekordmanek se zapsala 1. června 1958 na Strahově výkonem 55,73 metru. A dodnes je tento výkon nepřekonaným rekordem v hodu dřevěným oštěpem. Pak už totiž oštěpařky házely náčiním z jiných materiálů.

Noční manželský běh

Když oba slavní atleti přestali vrcholově sportovat,  bylo jejich tělo, zvyklé na neustálý zápřah, z náhlého nicnedělání v šoku. Jednou v noci prý leželi Dana s Emilem vedle sebe, převalovali se a ani jednomu se nedařilo usnout. Nenapadlo je nic lepšího, než se zvednout a jít si zaběhat. Jen tak, uprostřed noci. Pak už se jim usnout podařilo.

líbil se ti článek?