Diváci přišli o největší trapas! Jaké bylo první vysílání Československé televize z olympiády?

Česká televize
Česká televize
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Přesně 1. května 1953 začala pravidelně vysílat Československá televize (ČST). Ani ne o 3 roky později už divákům u malých černobílých obrazovek zprostředkovávala první živé zahraniční přenosy, a to rovnou ze zimních olympijských her v Cortině ďAmpezzo 1956. A tehdy to bylo hodně pionýrské, a vlastně i pirátské vysílání.

Československá televize se od svého počátku snažila pro diváky zprostředkovávat sportovní zprávy, například Branky body vteřiny vysílá nepřetržitě od 11. března 1956, tak i přímé sportovní přenosy. Poprvé se přenášel do domácností s televizorem hokejový zápas ze stadionu na Štvanici 11. února 1955, kdy se výběr Prahy utkal se švédským klubem IF Leksand.

Lidé byli nadšení, že mohli vyprodaný zápas sledovat doma v teple obýváku. Kdo měl tehdy peníze, tak si po tomto sportovním přenosu šel obstarat nový televizor. U majitelů malých černobílých obrazovek se často scházeli sousedi z okolních bytů a domů, aby se mohli také podívat na sportovní přenosy, kterých bylo čím dál víc.

Piráti z Československa

Ani největší světová akce nemohla na programu Československé televize chybět. Olympijské hry v Cortině ďAmpezzo 1956 chtěla vysílat za každou cenu, jenže nevlastnila televizní práva a už vůbec za ně nikdo z vedení ČST nechtěl platit. Nakonec se vyřešilo vše až na místě. Novinář Miroslav Hladký tehdy utratil v Cortině všechny své diety, aby pohostil pana Brauna z italské televize RAI a přemluvil ho k udělení svolení pro ČST.

Po dlouhém večeru, a řadě skleniček dobrého pití, nakonec Braun kývl na vysílání, ale prohlásil památnou větu: „Tak si to klidně vysílejte, ale je to pirátství!“ Československá televize tak mohla z her vysílat neomezený počet přenosů.

Zahajovací ceremoniál 26. ledna však už nestihla divákům zprostředkovat. V Československu tak nikdo neviděl jeden z největších trapasů v historii her.

„Na ledové ploše stadionu byly položeny zelené koberce, aby nikdo neuklouzl. Poslední člen italské výpravy, který přivážel pochodeň s olympijským ohněm, měl tu smůlu, že zakopl o nataženou šňůru k mikrofonu a natáhl se v celé své kráse na led. Ale hlavně že oheň neuhasl,“ vzpomínal Karel Novák ve své knize Malíř sportu na moment, kdy italský rychlobruslař Guido Caroli prohrál na ledě souboj s audiotechnikou. Co se tehdy stalo můžete vidět i v krátkém videu zde. 👇🏻  

Československá televize začala s vysíláním z Cortiny o dva dny později 28. ledna a prvním zahraničním sportovním přenosem na našich obrazovkách bylo rychlobruslení můžu na 500 metrů. Komentátoři Vít Holubec a Miloš Zouhar se tehdy pořádně zapotili. Neměli k dispozici startovní listiny, a navíc do sluchátek dostávali komentář zahraničních kolegů s velkým zpožděním. Celkem se z Itálie odvysílalo kolem 28 přenosů a pro obyvatele Československa to byl další velký impulz k pořízení televizorů.

Československá a v současnosti Česká televize od roku 1956 pravidelně vysílala všechny olympijské hry, a ještě dlouho i bude. Kromě blížící se olympiády v Paříži 2024 o dva roky později bude vysílat po 70 letech i hry z Cortiny ďAmpezzo a následně i další olympijské hry v Los Angeles 2028, zimní olympijské hry 2030 i z Brisbane 2032. Máte se tedy na co těšit. Sportu zdar a olympiádám zvlášť!

líbil se ti článek?