Český tým se zabydluje v Olympijské vesnici v Tokiu

Tokio 2020
Tokio 2020
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Zázemí včetně klubovny či ordinací ve druhém patře a k tomu apartmány v dalších třech podlažích budovy číslo 6 s výhledem na moře. Tak vypadají prostory Českého olympijského týmu v olympijské vesnici v Tokiu. První sportovci sem dorazí v průběhu týdne, a tak se vše pečlivě připravuje na jejich příjezd. „Už máme kompletně vyzdobené zázemí se společnými prostory, kde se sportovci budou moci dívat na televizní přenosy, ale třeba si i zahrát šipky. Anebo stolní tenis na kartonovém stole, který jsme vybrali vzhledem k tomu, že ze stejného materiálu jsou postele. V kuchyňce samozřejmě nechybí kávovar,“ popisuje šéf výpravy Martin Doktor.


Výzdoba společných prostor hodně odkazuje na úspěšné olympijské hry v Tokiu v roce 1964 a samozřejmě i na jejich hvězdu Věru Čáslavskou. Což zaujalo například i jednu z japonských dobrovolnic, se kterou český tým řešil dodatečnou výrobu klíčů. „Ptala se, jestli paní Věra přijede, tak jsem jí bohužel musel vysvětlit, že už nás opustila. Ale že je tu stále s námi, protože českým sportovcům vždycky fandila,“ dodal Doktor.

Měření teploty ze zápěstí i „zkumavky“ na sliny

Ve všech společných prostorách září žluté „kufříky“ – speciální nanočističky vzduchu. V lékařské ordinaci nechybí zásoba kvalitních roušek, dezinfekcí, ale také ošetřujících krémů na ruce. Klasickou ordinaci doplňují fyzioterapeutické prostory s vysokovýkonným laserem nebo lymfodrenážními kalhotami. Šéflékař týmu Jiří Neumann už také připravuje chladící vesty pro jednotlivé sporty, které se budou v parném počasí hodit.

„První várku budeme doručovat slalomářům, kteří jsou v Tokiu na tréninkovém kempu a na závodišti tráví celý den,“ popisuje Jiří Neumann. Což nejde hned, protože vzhledem k panujícím opatřením se v době tréninkového kempu před začátkem her musí návštěva nahlásit den dopředu a nelze nechat zásilku jen tak na recepci.

Slalomáři bydlí v karanténním hotelu dvacet minut od trati. „Izoluje se tu celý slalomový svět rozdělený na tři skupiny. Máme za sebou devět tréninků, čeká nás první volný den. Všichni si dost pochvalují změny, které od posledního testu proběhly na trati,“ říká slalomářský trenér Jiří Prskavec starší. „Zvláštní ale je, že se tu dostavuje tribuna pro deset tisíc lidí a montují obrazovky, když diváci na závodišti nebudou.“

Opatření jsou znát také v olympijské vesnici. Roušky se nosí i na čerstvém vzduchu. Při vstupu se každému měří teplota na zápěstí. Všichni účastníci každý den zadávají svůj zdravotní stav do mobilní aplikace a také odevzdávají vzorek slin pro antigenní testy pomocí „brčka“ do plastové nádobky. „Tohle vše zatím probíhá v pohodě. Spíš jsme řešili problémy na letišti, kde druhá část našeho týmu strávila se všemi procedurami a čekáním dvanáct hodin. Rozhodně jsme v tom nebyli sami, ale tohle vše se musí vyřešit, než začnou najíždět velké skupiny sportovců,“ podotkl Doktor.

Do jídelny i na autobus to mají sportovci kousek

Jako první sportovec do olympijské bubliny přijede jachtař Karel Lavický, který však bude pobývat v Enošimě. Vedle slalomářů v Tokiu už se do Kóči na tréninkový kemp dopravili rychlostní kanoisté, plavci a veslařky. Do olympijské vesnice v Tokiu dorazí jako první v pátek veslaři. „Do té doby už budeme mít vše nachystané. Dotahujeme výzdobu balkónů a postupně připravujeme pokoje, kde sportovcům vyměňujeme matrace za naše zdravotní, uzpůsobené stavbě jejich těla,“ dodal Doktor. „Pro všechny členy týmu chystáme i malá překvapení.“

Český tým to má ze své budovy jen pár desítek kroků do dvoupodlažní jídelny, která se naplno rozběhne s příjezdem sportovců. Hned za ní je transportní uzel a pak také poliklinika nebo fitness centrum. Po vesnici se sportovci mohou dopravovat speciálními „vozítky“, z nichž některá mají autonomní řízení – pod dohledem člověka. K dispozici je i pět desítek sdílených kol.

Na začátku olympijské vesnice je vystavěná dřevěná „Village Plaza“ s poštou, bankou či kadeřnictvím a obchody se základními potřebami i suvenýry z olympijských her. Na opačném konci se účastníci her mohou projít do parku s fontánou a olympijskými kruhy a s výhledem na město.

„Olympijská vesnice se mi moc líbí. Je to tady dobře připravené. V Riu byl asi hezčí exteriér, zato interiér budov se nedá srovnat. Tam to byla katastrofa, tady je vše nachystané pěkně po Japonsku. A my jsme si prostory vyzdobili tak, aby se tu sportovci cítili příjemně a jako doma,“ dodal Doktor.

líbil se ti článek?