Čáslavská na oslu nebo šachistka Navrátilová. Hvězdy, jak je ještě neznáte!

#OLYMPIJSKY
#OLYMPIJSKY
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

To jste ještě neviděli! Olympijská vítězka Věra Čáslavská cvičící na oslu či tenisová legenda Martina Navrátilová jako šachistka. Fotograf Karel Novák od druhé poloviny 20. století zachytil řadu slavných sportovců, se kterými se přátelil, nejen na stadionech či kurtech, ale hledal i způsob, jak je přiblížit veřejnosti mimo sportoviště. A vznikly z toho jedinečné snímky, které nyní vychází v knize Karel Novák: malíř sportu.

Martina Navrátilová nad šachovnicí

Poznáváte mladou šachistku? Jedna z nejlepších tenistek všech dob Martina Navrátilová zářila nejen na kurtu, ale uměla si poradit i na šachovnici. Tady je zrovna na tahu koněm při hře s dcerou fotografa Nováka Dagmar.

 

Čáslavská s oslem na pláži

Ve druhé polovině 60. let byla naše nejúspěšnější olympionička na dovolené v tehdejší Jugoslávii. Na pláži na Makarské se slavná gymnastka potkala s kamarádem fotografem Novákem. „Kolem po chvíli procházel starší pán s oslem a tátu s Věrkou napadlo udělat fotku na oslu,“ vzpomíná Novákova dcera Dagmar, jak vznikla ikonická fotka.

 

Masopust a spol. s baviči

Do divadla ABC přišla vzácná návštěva. Herce Miroslava Horníčka s Janem Werichem přišli pozdravit fotbaloví reprezentanti v čele s Josefem Masopustem, Svatoplukem Pluskalem či Zdeňkem Zikanem. O zábavu bylo postaráno.

 

Zamilovaní Zátopkovi

Cestou na olympijské hry do australského Melbourne v roce 1956 fotograf Karel Novák pořídil v letadle snímek slavného sportovního páru manželů Zátopkových. Dana a Emil ve chvílích, kdy si užívají jeden druhého.

Více unikátních snímků najdete v knize Karel Novák: malíř sportu, kterou ve spolupráci s Českým olympijským výborem vydalo nakladatelství PositiF. Publikaci, která má 272 stran a obsahuje 300 fotografií, můžete zakoupit ZDE.

líbil se ti článek?