Balet na lyžích? Psí spřežení? 5 sportů, které už na olympiádě neuvidíte

Víte, že
Víte, že
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Sjezdové lyžování, hokej nebo běžky – tyhle stálice v programu zimních olympijských her nikoho nepřekvapí. V historii ale najdeme i mnohem originálnější disciplíny jako závody psích spřežení, balet na lyžích nebo sjezd šusem bez branek. Projděte si s námi netradiční sporty, které se sice dlouhodobě na hrách neudržely, ale vyplatí se je znát jako kuriozitu.

 

Rychlostní lyžování

Proč si vymýšlet trať a komplikovat si život brankami, když stačí vyjet na kopec a pustit to rovnou dolů. Rychlostní lyžování se ukázalo na olympiádě v Albertville 1992. Pravidla? Jednoduchá – stačí na vybrané sjezdovce nabrat co nejvyšší rychlost a přežít. I v tradičním sjezdu dosahují závodníci závratných rychlostí, ale kdybyste v autě na dálnici valili stylem vítěze Michaela Prufera, asi byste se museli rozloučit s řidičákem. Tento Francouz dosáhl rychlosti 229 km/h a obsadil první příčku. V rychlostním lyžování závodily i ženy a vůbec se s tím nemazaly. Finka Tarja Mulari vyhrála s rychlostí 219 km/h.

Závody psích spřežení

Tato disciplína má v některých částech světa velkou tradici a třeba na Aljašce je smečka čtyřnohých chlupáčů mnohem jistější dopravní prostředek než sněžný scooter. Neriskujete totiž, že by se vám všichni uprostřed divočiny porouchali. Psí spřežení se na olympiádu podívala v roce 1932, 1952 a pak 1994. Závodů v roce 1932 se zúčastnilo celkem dvanáct posádek a pravidla byla následující. Účastníci museli dvakrát zdolat trasu dlouhou 40,5 kilometru. Oba časy se sečetly a nejrychlejší vyhrál – ve zmíněném roce to byl Emile St. Godard z Kanady. Mush!

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený The Iditarod (@theiditarod)

Balet na lyžích

Otočky, výskoky, rozštěpy… akorát, že na lyžích. Z krasobruslení si toho balet na lyžích vzal hodně – třeba důraz na kostýmy a hudbu. Ti nejlepší udělali s prkny na nohou z fleku salto nebo piruetu. V tricích hrály důležitou roli i hůlky, o které se šlo různě odpíchnout. Místo ledové plochy se pak závodník pomalu sunul po nepříliš prudké sjezdovce. Na olympiádě se tato disciplína objevila v letech 1988 a 1992, ale když se nestala oficiálním olympijským sportem, postupně ztratila na popularitě. Mezinárodní lyžařská federace ukončila všechny soutěže v baletu na lyžích kolem roku 2000.

Vojenské hlídky

Předchůdce u nás tak oblíbeného biatlonu se na hrách objevoval v první polovině minulého století.   Kromě střelby a běhu na lyžích obsahoval ještě horolezectví. Muži si museli poradit s 25km tratí, ženy s 15km. Parametry lezení byly dány nastoupanými metry, kterých muselo být u mužů minimálně pět set, u žen tři sta. Vojenské hlídky byly zásadně týmový sport a všichni členové během závodu museli nést plnou polní vážící alespoň 24 kilogramů. Oproti tomu jsou na tom dnešní biatlonisté o poznání líp!

Zdroj: Wikipedia

Zimní pětiboj

Moderní pětiboj všichni známe i díky Davidu Svobodovi, který v něm v Londýně 2012 vybojoval olympijské zlato. Jak by se Davidovi dařilo v zimní variantě? Možná celkem dobře, protože střelbu, šerm a jízdu na koni najdeme v zimním pětiboji taky. Dalšími disciplínami byly běžky (trať měla 10 kilometrů) a sjezd. Na olympiádě se zimní pětiboj objevil jenom jednou v roce 1948 a zcela ho ovládli Švédové, když obsadili všechny stupně vítězů. 

líbil se ti článek?