Komise rovných příležitostí ocenila vynalézavost i dlouholetou práci trenérek a trenérů

Rovná příležitost
Rovná příležitost
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru znovu ocenila Trenérky a cvičitelky, tentokrát za rok 2020. Celkem 26 žen získalo diplomy v kategoriích – profesionální trenérka, objev roku, dobrovolná celoživotní činnost trenérky/cvičitelky a také v nové kategorii „inovace roku“. Za mimořádný přínos pro sport žen byli oceněni také dva muži.

„Rok 2020 byl pro trenérky i cvičitelky velkou výzvou a bylo skvělé sledovat, s jakou energií a odhodláním se pustily do nových výzev,“ řekla Ilona Burgrová, předsedkyně komise. „Jejich práce má celospolečenský dopad, protože každé dítě, které během náročného roku udržely u sportu, se počítá.“

Profesionální trenérka

V této kategorii ocenila komise Lucii Chytrou. Její životní příběh je obrovskou motivací nejen pro děti, ale i pro dospělé. Byla velkou nadějí ženské judistické reprezentace se skvělými mezinárodními výsledky. Pak ale přišlo zranění a s ním i zásadní zlom v životě. Musela se učit znovu psát, mluvit i další běžné věci. Přesto se dokázala k judu vrátit. „Nejdůležitější v životě je se nikdy nevzdat, což se snažím předávat i svým svěřencům. Zároveň chci, aby sport děti bavil, protože pak se dostaví i výsledky,“ prozradila.

Objev roku

Kateřina Čermáková je ambiciózní trenérkou mládeže a atletických přípravek AC Turnov. V roce 2019 byla jmenována trenérkou Střediska centra mládeže Českého atletického svazu - specializace chůze. O rok později se dokonce stala vedoucí trenérkou chůze dospělé reprezentace.

Inovace roku

V této kategorii byly oceněny tři ženy, které se během pandemie onemocnění Covid 19 dokázaly přizpůsobit podmínkám a například i pomocí online tréninku udržet děti v pohybu. Ocenění si převzaly Jaroslava Šmrhová, Veronika Houdová a Blanka Jiskrová. 

Celkem 21 žen pak obdrželo ocenění za celoživotní činnost – mezi nimi i Dagmar Lohniská, který se od počátků své dlouhé trenérské činnosti se neúnavně věnuje dětem a snaží se z nich vychovat kvalitní krasobruslaře. Její svěřenec Michal Češka dotáhl až na start na ZOH.

Mimořádný přínos pro sport žen

Komise rovných příležitostí ve sportu i nadále oceňuje také muže, kteří se mimořádně zasloužili o rozvoj sportu žen. Může se například jednat o trenéra, který vychoval generace sportovkyň, nebo o člověka, jenž prosazuje rovné příležitosti ve sportu, podporuje aktivní činnost žen ve sportu v různých oblastech a na jakékoli úrovni.

V této kategorii byli oceněni Zdeněk Horáček a Miroslav Radek Urminský (nominován „in memoriam“). Zdeněk Horáček se celou trenérskou kariéru věnuje hlavně rozvoji ženské lukostřelby, vychoval řadu úspěšných lukostřelkyň – včetně své manželky Barbory Horáčkové, účastnice olympijských her v Pekingu 2008, i dcery Marie Horáčkové, která soutěžila na letošních her v Tokiu. „Olympijské hry byly i přes všechna omezení obrovským zážitkem a jsem pyšný nejen na dceru, ale vždy na všechny naše reprezentanty v lukostřelbě,“ řekl.

Miroslav Radek Urminský byl jedním z prvních mužů v České republice, který se stal aktivním trenérem a rozhodčím v moderní gymnastice – tedy ryze ženském sportu. Svým přístupem mnohdy bořil do té doby zažité představy o tomto sportu a ukazoval nové přístupy k tréninku, ale hlavně byl velikou inspirací pro další muže.

Čestnou předsedkyní Komise rovných příležitostí ve sportu ČOV pak byla jmenována Naděžda Knorre, její někdejší dlouholetá předsedkyně. Hlavním účelem této a jiných akcí, které komise realizuje, je zviditelnění činnosti žen ve sportu, vytvoření rovných podmínek či networking. Soustředí se i na vytváření příznivých podmínek pro zapojení žen do vedoucích funkcí ve sportu jak na domácí, tak mezinárodní scéně.

líbil se ti článek?