Certifikovaní lektoři

Vážení sportovní přátelé, milí kolegové,

když jsme před pěti lety přišli s institutem certifikovaného lektora ČOV, měli jsme na zřeteli především osvětu napříč jednotlivými sporty. Chtěli jsme zkušenosti a know-how těch nejlepších odborníků zpřístupnit všem sportovním svazům a ukázat, že může být normální být nejen konkurenty, ale především otevřenými partnery. Že k velikosti patří nejen věcné znalosti, ale také lidské pochopení a ochota sdílet odbornost s ostatními kolegy.

Za pět let se mnohé změnilo: více než třista trenérů se na konferenci MOSTY dvakrát do roka potkává a diskutuje se špičkovými zahraničními lektory, rok co rok se uskutečňuje několik desítek interaktivních seminářů Dialogy i dalších odborných setkání. Magazín COACH pod mottem "Vzdělávat - inspirovat - spojovat" nakukuje každý měsíc do těch nejlepších trenérských kuchyní. A to, co ještě nedávno mnozí považovali za opovážlivě nemístné, už je tady: naši trenéři se potkávají, diskutují, spolupracují a učí se od sebe navzájem bez ohledu na sportovní odvětví. Přišlo to rychleji, než jsme se odvážili doufat.

A tak se nám jeví, že se tím překotným vývojem institut certifikovaného lektora trochu přežil. Máme už mnohem víc odborníků, mnohem víc vizionářů a mnohem víc odvážných, kteří se nebojí jít vlastní cestou a podělit se o svou zkušenost s ostatními. Máme více bláznů, kteří své know-how rádi a nezištně předávají dále. Nemusíme je už certifikovat a nebylo by správné jim stát v cestě. K procesu dozrávání patří vždy i odvaha postavit se na vlastní nohy a další kroky zkoušet sám.

Od 15. října 2019 tak institut certifikovaného lektora ČOV zaniká, jeho funkci převezmou další aktivity České trenérské akademie. Chtěli bychom na tomto místě certifikovaným lektorům ČOV poděkovat za vskutku apoštolskou práci, do které v minulých letech vložili tolik cenné energie. A zároveň jim popřát, aby s důvěrou a radostí vnímali okolo sebe stále silnější proud kolegiální spolupráce, který svou prací pomáhali rozvíjet a živit. Díky!

jméno příjmení
Zdeněk Haník
narozen
22. 01. 1957,
pozice / funkce
Místopředseda ČOV (olympismus a vzdělávání)
sociální sítě
popis / podrobnosti

Původním povoláním středoškolský učitel českého jazyka a literatury a tělesné výchovy. Je autorem čtyř publikací o volejbalu, a řady časopiseckých článků. Vystoupil na řadě odborných, vědeckých seminářů a publikoval v příslušných sbornících.


Jako hráč odehrál 150 zápasů v reprezentaci, coby kouč vedl národní národní mužstvo v kvalifikacích i na MS. Třikrát byl vyhlášen trenérem roku - v ČR v letech 2002 a 2008, na Slovensku v roce 2004.


Stal se spoluzakladatelem Nadace Volejbalové akademie, která podporuje metodickou a publikační činnost v české republice a podpořila za dva roky existence projekty za více než 300.000 Kč. Působil jako spolukomentátor ČT při přenosech z volejbalu.


Byl předsedou Českého volejbalového svazu (2010-2017), je členem Výkonného výboru ČUS (dříve ČSTV, 2011) a členem Výkonného výboru Českého olympijského výboru (od října 2016 jedním z místopředsedů).