Pozemní hokej
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
0
Počet zlatých medailí
1
Počet zlatých medailí
0
Adresář
Český svaz pozemního hokeje
Vladivostocká 1460/10, 110 00 Praha 10
Telefon : 608969208
Kontakty
e-mail : csph@pozemnihokej.cz
web: www.pozemnihokej.cz
sociální sítě

Výsledky českých sportovců

Hry sportovec disciplína umístění
Moskva 1980 Tým turnaj
Počet stříbrných medailí
2.

Profil sportu

Málokterý sport se může pyšnit tak hlubokými historickými kořeny jako pozemní hokej. Sportovní aktivity s holemi a míčkem byly provozovány již ve starém Egyptu, Persii, Číně i antickém Řecku. Moderní éra tohoto sportu odstartovala v druhé polovině devatenáctého století v Anglii a Skotsku.

Roku 1886 byla založena hokejová federace a o devět let později došlo na první mezinárodní utkání. Své olympijské premiéry se pozemní hokej dočkal symbolicky v Londýně roku 1908 na turnaji, kterému podle předpokladů bezkonkurenčně vládl domácí výběr Anglie.

S přestávkami v letech 1912 a 1924 patří tento sport o jedenácti hráčích v poli mezi olympijské, turnaj žen je pořádán od roku 1980. Historicky nejúspěšnější zemí her je Indie. Její mužská reprezentace vyhrála mezi lety 1928 a 1952, třicet zápasů v řadě a získala sedm zlatých medailí.

Výběr Československé nebo České republiky se na olympijských hrách objevil pouze jednou, avšak velice úspěšně. Ženy v Moskvě při premiéře dámského turnaje obsadily druhou příčku.

Disciplíny

  • turnaj (muži)
  • turnaj (ženy)