Milán Cortina 2026
Olympic Games
medals obtained
Počet zlatých medailí
0
Počet stříbrných medailí
0
Počet bronzových medailí
0
date of event
06. 02. 2026 - 22. 02. 2026
total participation
2900 athletes
Czech participation
-
number of sports / disciplines
16 / 116
official website

About the Games

Pro české fanoušky to budou skvělé zimní hry. Po 20 letech opět proběhnou v nedaleké Itálii, navíc olympijský turnaj se znovu uskuteční s hokejisty ze zámořské NHL. Milán bude hostit i slavnostní zahájení. „Pro sportovní fanoušky bude zajímavé, že se bude konat na slavném stadionu San Siro,“ řekl šéf české výpravy Martin Doktor.

UDRŽITELNÉ HRY

Italský koncept Milán – Cortina d’Ampezzo předčil ve volbě v roce 2019 švédskou dvojici dějišť Stockholm–Åre. Město módy, památek a fotbalu Milán bude centrem ledových sportů. Cortina d’Ampezzo, dějiště zimních her 1956, přivítá sjezdařky, curlery a má zde vyrůst dráha pro saně, boby a skeleton.

Jenže hry budou rozložené do většího počtu míst. Biatlonisté budou závodit v Anterselvě. V Livignu se odehrají soutěže ve freestyle lyžování a snowboardingu. Bormio bude dočasným domovem pro sjezdaře a skialpinisty. Val di Fiemme bude hostit závody v klasickém lyžování.

Právě tam organizátoři rekonstruují sportoviště tak, aby byla hlavně využitelná pro další závody. „Úpravy směřují k tomu, aby se zde do budoucna konaly Světové poháry. Takže pro hry zde přidají dočasné stavby, které nebudou dále zatěžovat krajinu,“ vysvětlil Doktor.

Olympijská vesnice v Miláně má být energeticky soběstačná a po hrách poslouží jako studentské koleje. „Organizátoři se snaží o udržitelnost. I když na druhou stranu vzdálenosti mezi středisky a případné přejezdy v rámci logistiky týmů udržitelnosti moc nenahrávají. Ale odpadlo večerní předávání medailí na „medal plaza“, ceremoniály proběhnou přímo na sportovištích většinou bezprostředně po soutěžích, což je naopak z mého pohledu dobře, tam se cestování ušetří,“ dodal Doktor.

Nový sport i soutěže a vyšší zastoupení sportovkyň

Zimní olympijské hry 2026 přivítají až 2900 sportovkyň a sportovců z více než 90 zemí světa, přičemž zastoupení žen vyrostlo na 47 procent. Přibyla řada smíšených soutěží, sáňkařky například budou závodit ve dvojicích, skokanky na lyžích absolvují závod na velkém můstku.

Celkem se bude soutěžit o 116 sad medailí. Nově se na hrách představí skialpinisté ve sprintu, který nabízí velmi zajímavou podívanou, a štafetě smíšených dvojic. Premiéru budou mít akrobatičtí lyžaři a lyžařky v paralelní jízdě v boulích.

VSTUPENKY

Informace o prodeji vstupenek by měly být dostupné na podzim 2024, ostrý prodej má odstartovat s odpočtem roku do her, tedy kolem 6. února 2025. Vstupenky budou dostupné pouze přes webové stránky organizátorů a hospitality balíčky nabídne firma OnLocation.