Vladimír
Zábrodský
narozen
07. 03. 1923, Praha
Datum úmrtí
20. 03. 2020, Stockholm
sport
Lední hokej
disciplína
turnaj mužských týmů
medaile z olympijských her
Počet stříbrných medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
2

profil sportovce

Jeden z nejlepších tuzemských hokejistů všech dob, dvojnásobný mistr světa a držitel stříbrné olympijské medaile. V roce 1997 byl jako jeden z prvních uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Na prvních poválečných hrách ve Svatém Mořici válcovalo čs. mužstvo soupeře útočnou hrou. Na úvod rozdrtili svěřenci trenéra Mikea Buckny Itálii 22:3, dvouciferným výsledkem zdolali i Polsko, Velkou Británii a Rakousko. Protože si úřadující mistři světa hladce poradili i se Švédskem a Švýcarskem, rozhodl o zlatu duel s největším favoritem Kanadou. S ní sice poprvé v historii na velké akci neprohráli, bezgólová remíza ale díky lepšímu celkovému skóre nakonec stačila k prvenství Kanadě. K olympijskému stříbru přidali Čechoslováci i titul mistrů Evropy, největší hvězda týmu Zábrodský k tomu přispěl 21 góly.

Hráč přezdívaný Velký šéf či Vovka proslul jako uznávaný tvůrce hry i excelentní střelec. V reprezentaci zaznamenal 158 gólů v 94 zápasech, dalších 306 jich přidal v nejvyšší soutěži v barvách pražských klubů LTC a Sparty, s nimiž vybojoval celkem šest ligových titulů. Ve vykonstruovaném procesu s hokejisty v roce 1950 nebyl jako jeden z mála zatčen a odsouzen, jeho role zůstává dodnes nejasná.

Kromě dvou zlatých medailí ze světových šampionátů v letech 1947 a 1949 se podílel i na bronzu z MS 1955, o rok později startoval na OH v Cortině d'Ampezzo. V roce 1965 emigroval i s rodinou do Švédska, kde od té doby žije. Trénoval zde rovněž několik klubů.

výsledky sportovce

Cortina d'Ampezzo 1956 Lední hokej
turnaj mužských týmů
5.
Svatý Mořic 1948 Lední hokej
turnaj mužských týmů
2.
Hry sport disciplína umístění
Cortina d'Ampezzo 1956
Lední hokej
turnaj mužských týmů
5.
Svatý Mořic 1948
Lední hokej
turnaj mužských týmů
2