Tomáš
Dvořák
narozen
11. 05. 1972, Zlín
sport
Atletika
disciplína
desetiboj
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet bronzových medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
3

profil sportovce

Trojnásobný mistr světa a bronzový olympijský medailista v desetiboji. Téměř dva roky držel světový rekord, medaile vozil i z halových šampionátů. V současnosti je šéftrenérem české atletické reprezentace.

Poté co mu kvůli zranění unikla účast na hrách v Barceloně 1992, patřil Tomáš Dvořák o čtyři roky později k vážným uchazečům o medaili. V Atlantě si ve čtyřech disciplínách vylepšil osobní rekord a díky novému národnímu maximu 8664 bodů skončil třetí za suverénním Američanem O'Brienem a Němcem Busemannem. V Sydney kvůli zdravotním problémům skončil až šestý, v Aténách ze stejného důvodu soutěž desetibojařů nedokončil.

Rodák ze Zlína sportoval od dětství, s atletikou začínal jako překážkář. Později si přibíral další disciplíny, po přechodu do Dukly Praha k trenéru Zdeňku Váňovi v roce 1988 definitivně vyhrál víceboj. O tři roky později se v Soluni stal juniorským vicemistrem Evropy, premiérovou velkou medaili mezi dospělými vybojoval díky stříbru na halovém MS 1995 v Barceloně. Mezi nejlepší desetibojaře světa se definitivně zařadil po triumfu na mistrovství světa 1997 v Aténách, přemožitele nenašel ani na následujících šampionátech v Seville a Edmontonu.

V roce 1997 byl vyhlášen domácím atletem i sportovcem roku, totéž zopakoval o dva roky později, kdy výkonem 8994 bodů vylepšil světový rekord a stal se i nejlepším evropským atletem roku. V roce 2000 získal v Gentu halové evropské zlato, naposledy stanul na stupních vítězů na HME 2002 ve Vídni, kde byl druhý. Poslední desetiboj absolvoval voják z povolání s hodností nadporučíka v červenci 2008, následně byl zvolen šéftrenérem atletické reprezentace.

výsledky sportovce

Atény 2004 Atletika
desetiboj
nedokončil
Sydney 2000 Atletika
desetiboj
6.
Atlanta 1996 Atletika
110 m překážek
rozběh
Hry sport disciplína umístění
Atény 2004
Atletika
desetiboj
nedokončil
Sydney 2000
Atletika
desetiboj
6.
Atlanta 1996
Atletika
110 m překážek
rozběh
Atlanta 1996
Atletika
desetiboj
3