Oldřich
Machač
narozen
18. 04. 1946, Prostějov
Datum úmrtí
10. 08. 2011
sport
Lední hokej
disciplína
turnaj mužských týmů
medaile z olympijských her
Počet stříbrných medailí
2
Počet bronzových medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
3

profil sportovce

Hokejový obránce, trojnásobný mistr světa a držitel dvou stříbrných a jedné bronzové olympijské medaile. Na světových šampionátech získal ještě čtyři stříbra a tři bronzy. V roce 1999 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Na hrách v Grenoblu v roce 1968 svěřenci trenérů Jaroslav Pitnera a Vladimíra Kostky po těsné porážce s Kanadou ukončili po obětavém výkonu a výhře 5:4 letitou neporazitelnost týmu SSSR. Po remíze 2:2 v závěrečném duelu se Švédskem na ně zbylo jen stříbro. O čtyři roky později v Sapporu čs. tým kromě Sovětského svazu překvapivě nestačil ani na mladé Američany, alespoň bronz mu zajistilo těsné vítězství nad Švédskem.

V Innsbrucku 1976 poznamenala mužstvo trenérské dvojice Karel Gut, Ján Starší chřipková epidemie. Výhra nad Polskem byla kontumována kvůli dopingu kapitána Františka Pospíšila, jenž užil kodeinové tablety proti kašli. Přesto hráči se lvíčkem na dresu bojovali při absenci Kanady a Švédska až do konce o zlato a v rozhodujícím duelu se SSSR ještě čtyři minuty před koncem vedli 3:2. Nakonec ale favorizovanému soupeři podlehli 3:4 a skončili druzí.

Mistr bodyčeků Oldřich Machač proslul kromě důrazné hry tělem i svou hbitostí. V reprezentaci, za kterou odehrál 293 zápasů a vstřelil 37 gólů, vytvořil sehranou dvojici s Františkem Pospíšilem, s nímž se skvěle doplňovali. Většinu své klubové kariéry strávil v Brně, kam zamířil z Košic, působil i v Německu.

výsledky sportovce

Innsbruck 1976 Lední hokej
turnaj mužských týmů
2.
Sapporo 1972 Lední hokej
turnaj mužských týmů
3.
Grenoble 1968 Lední hokej
turnaj mužských týmů
2.
Hry sport disciplína umístění
Innsbruck 1976
Lední hokej
turnaj mužských týmů
2
Sapporo 1972
Lední hokej
turnaj mužských týmů
3
Grenoble 1968
Lední hokej
turnaj mužských týmů
2