Karol
Divín
narozen
22. 02. 1936, Budapešť, Maďarsko
Datum úmrtí
06. 04. 2022
disciplína
závod mužů
medaile z olympijských her
Počet stříbrných medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
3

profil sportovce

Jeden z nejlepších světových krasobruslařů přelomu 50. a 60. let, dvojnásobný mistr Evropy a stříbrný z olympijských her. Na světových šampionátech obsadil druhé a třetí místo.

Třikrát se Karol Divín představil pod pěti kruhy a pokaždé bojoval o přední umístění. Medaili si elegán na ledě nakonec odvezl pouze ze Squaw Valley, kde po perfektně vykroužených obloucích, vlnovkách a trojkách v povinných cvicích vedl. Díky skvělé volné jízdě se před něj dostal Američan Jenkins, Divín navzdory bolestivému zranění udržel druhou příčku a vylepšil páté místo z Cortiny d'Ampezzo. Při svém loučení s kariérou v Innsbrucku 1964 skončil čtvrtý.

Rodák z Budapešti se jako desetiletý přestěhoval i s rodiči do Bratislavy, kde pod vedením svého otce začal s krasobruslením. Na mistrovství Evropy 1953 v Bolzanu debutoval třetím místem, bronz získal i v následujících dvou letech. V roce 1957 byl druhý, v Bratislavě 1958 a Davosu 1959 vyhrál. Celkem na ME vybojoval dvě zlaté, dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile, na mistrovství světa skončil druhý v Praze v roce 1962 a třetí v Dortmundu 1964.

Po ukončení aktivní kariéry se jedenáctinásobný mistr republiky stal trenérem, působil i ve Finsku a v Kanadě, kde spolupracoval například se světovým šampionem Brianem Orserem. V roce 2001 se vrátil do Brna, byl jedním z koučů Michala Březiny. Působil též jako rozhodčí na soutěžích profesionálů.

výsledky sportovce

Hry sport disciplína umístění
Innsbruck 1964
Krasobruslení
závod mužů
4.
Squaw Valley 1960
Krasobruslení
závod mužů
2
Cortina d'Ampezzo 1956
Krasobruslení
závod mužů
5.