Helena
Fibingerová
narozena
13. 07. 1949, Víceměřice
sport
Atletika
disciplína
vrh koulí
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet bronzových medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
2

profil sportovce

Mistryně světa, bronzová olympijská medailistka a světová rekordmanka ve vrhu koulí. Na halových evropských šampionátech vybojovala osm titulů, její výkon 22,50 z roku 1977 je dosud nepřekonaným světovým halovým maximem.

Při svém debutu pod pěti kruhy v Mnichově 1972 obsadila Helena Fibingerová sedmé místo, o osm let později v Moskvě ji na poslední chvíli vyřadilo zranění a na vrcholu formy v roce 1984 přišla o účast v Los Angeles kvůli bojkotu her. Nejlepšího výsledku dosáhla na OH 1976 v Montrealu, kde ji výkon 20,67 metru z páté série vynesl na třetí místo za Bulharku Christovovou a Sovětku Čižovovou.

Ještě větší úspěch si připsala díky triumfu na premiérovém mistrovství světa v Helsinkách v roce 1983, z evropských šampionátů si přivezla dvě stříbra a jeden bronz. Její doménou bylo halové ME, na němž k osmi titulům přidala ještě tři druhá místa. Během dvaceti let ve vrhačském kruhu získala celkem 29 titulů mistryně republiky a vytvořila 25 národních rekordů.

Rodačka z Víceměřic na Hané začala s atletikou na základní škole, po maturitě se v oddíle ve Vítkovicích potkala s trenérem a později i manželem Jaroslavem Šmídem. První velké zlato vybojovala na halovém ME 1973 v Rotterdamu, kariéru ukončila sedminásobná nejlepší domácí atletka roku o 15 let později. Stala se podnikatelkou, funkcionářkou atletického svazu či místopředsedkyní Rady České televize. V roce 2015 jí prezident udělil Medaili Za zásluhy.

výsledky sportovce

Hry sport disciplína umístění
Montreal 1976
Atletika
vrh koulí
3
Mnichov 1972
Atletika
vrh koulí
7.