Nepřekonatelná Jarmila Kratochvílová slaví 70! Znáte i další české rekordmany?

Sport
Sport
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Až budete letos 26. července sledovat olympijské hry v Tokiu, vzpomeňte si ten den i na jeden z největších úspěchů československého sportu. Bude to totiž 38 let od chvíle, kdy Jarmila Kratochvílová zaběhla dodnes platný rekord v závodě na 800 metrů. A paní Jarmilu můžete oslavovat i dnes 26. ledna. Legendární atletka má totiž sedmdesátiny.

Jeden z nejdelších sportovních rekordů historie vznikl vlastně náhodou. Kratochvílová měla na mítinku v Mnichově běžet závod na 200 metrů, ale kvůli silné křeči se po poradě s trenérem rozhodla v Německu startovat raději na osmistovce.

Byl to teprve její pátý start na této vzdálenosti. Nakonec ale utekla všem soupeřkám a v závěru dokonce ještě zpomalila. Časomíra se tehdy zastavila na čase 1:53,28. „Vůbec nechápu, jak je možné, že se to takhle povedlo. Dobře, měla jsem hodně natrénováno, ale stejně. Možná to bylo tím, že nešlo o peníze, o titul, věděla jsem, že se nic nestane, když nevyhraju,“ vzpomínala stříbrná olympijská medailistka z Moskvy 1980.

Tehdy za fantastický výkon dostala tři tisíce korun. „To nebylo ani na televizi, kterou jsem si chtěla koupit,“ smála se dvojnásobná mistryně světa, která stále trénuje nadějné atlety na domovském stadionu AC Čáslav. Pokaždé v televizi pravidelně sleduje své následovnice, jestli se jim podaří rekord z roku 1983 překonat. Zatím to vypadá, že se to ještě dlouho žádné běžkyni nepodaří, jestli vůbec někdy.

Čeští rekordmani

Kromě Jarmily Kratochvílové se česká atletika může pochlubit i dalšími letitými rekordy. A některé stále vypadají, že ještě hodně dlouho nebudou překonány.

Jan Železný

Zapsal se do historie nejen jako trojnásobný olympijský vítěz, ale i jako světový rekordman. 25. květen 1996 na mítinku v německé Jeně poslal oštěp do vzdálenosti 98 metrů a 48 centimetrů. Od té doby nikdo nehodil dál. Přesto s fenomenálním hodem nebyl Železný spokojený. „Nepřipadal mi výjimečný. Dostatečně jsem nezapojil záda. Ruce, nohy, rameno, ve všem zůstaly maličké rezervy.“

Helena Fibingerová

19. února to bude už 44 let, kdy úspěšná koulařka vytvořila halový rekord, ke kterému se žádná jiná závodnice ani nepřiblížila. Fibingerová na závodech v Jablonci vrhla kouli do vzdálenosti 22,5 metru. „Měla jsem úžasnou formu. Koulařský kruh byl umístěn v sevření diváků, to bylo úžasné,“ vzpomínala mistryně světa a bronzová olympionička z Montrealu 1976.

Barbora Špotáková

Někdejší svěřenkyně Jana Železného je taktéž zapsána jako držitelka rekordu v hodu oštěpem. Světové maximum 72,28 metru hodila dvojnásobná olympijská vítězka 13. září 2008 na mítinku ve Stuttgartu. „Je to skvělý pocit. S olympiádou to ale nemůžu srovnat, tam to bylo ještě lepší,“ podělila se tehdy o své dojmy.

Roman Šebrle

Přestože už není držitelem historického maxima, zapsal se do dějin jako první desetibojař v historii, který dokázal překonat bájnou hranici 9000 bodů. Podařilo se mu to v roce 2001 na mítinku v rakouském Götzisu. Rekord českého olympijského vítěze překonal až v roce 2012 Američan Ashton Eaton s 9039 body.

líbil se ti článek?