Za dva olympijské triumfy obdržela Ester Ledecká Cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského

Pchjongčchang 2018
Pchjongčchang 2018
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Medailový sen, neuvěřitelná jízda, křičeli tehdy přední světoví komentátoři. Ani ona sama zprvu nevěřila tomu, co ukazuje časomíra – Ester Ledecká se 17. února 2018 navždy zapsala do sportovní historie, když v jihokorejském Pchjongčchangu ovládla superobří slalom alpských lyžařek. O týden později přidala i olympijský triumf na snowboardu v paralelním obřím slalomu. Právě tento počin ocenili sami sportovci jako ten nejhodnotnější za rok 2018 a Ester Ledecké udělili cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského.

Ledecká navíc jako první žena v historii dokázala získat na jedné olympiádě dvě zlaté medaile v odlišných disciplínách.

„Opravdu si toho vážím, je to výjimečná cena právě kvůli tomu, že ti lidé, kteří mě zvolili, mají svůj sportovní a životní příběh. Těší mě, že můžu být mezi takovými legendami,“ řekla Ledecká, když v rukou třímala velmi těžkou sošku s masivním podstavcem, na kterém jsou zlatým písmem vyrytá jména jejích držitelů od roku 1934.

Cenu předal Ledecké horolezec Radek Jaroš, jenž trofej obdržel v roce 2014. „Lidi touží dostat se ke hvězdám a dotknout se jich. A tak se Ester dotknu,“ usmíval se Jaroš, který se jen pár hodin před tím vrátil z Gruzie, kde týden netradičně jezdil na koních. „Jsem rád, že jsem jí cenu mohl předat právě já.“

Kromě putovní ceny Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského obdržela Ledecká také plaketu, kytici růží a oblíbenou čokoládovou zmrzlinu.

Hrdí sportovci

Držitele nejprestižnějšího českého sportovního ocenění vybírali už popáté v řadě sportovci, a to členové Českého olympijského týmu ze Soči 2014, Ria 2016, Pchjongčchangu 2018, Světových her ve Vratislavi 2017 a Evropských her v Baku 2015. „Děkuju Davidovi, že to takhle dobře spočítal,“ dodala Ledecká se smíchem v narážce na Davida Svobodu, předsedu Komise sportovců ČOV a olympijského šampiona v moderním pětiboji z Londýna 2012.

A ten ji doplnil. „Ester se povedl velmi vzácný double, vstoupila do sportovní historie. Všichni sportovci jsou hrozně hrdí na to, že se něco takového podařilo právě Češce.“

Ledecké gratulovali i předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a také generální sekretář Petr Graclík. „Výsledek, kterého Ester dosáhla na olympiádě, by byl výjimečných i ve sportovně nejúspěšnějších zemích světa. Jsem rád, že to sportovci ocenili,“ řekl Kejval.

Také generální sekretář Graclík na olympijské hry v Pchjongčchangu zavzpomínal: „Do smrti si budu pamatovat, kde jsem byl, kde jsem tenhle vítězný výkon viděl. Bylo to pro mě takové Nagano.“

Předávání se zúčastnili například i atleti Adam Sebastian Helcelet a Denisa Helceletová a Eva Vrabcová Nývltová, basketbalistka Ilona Burgrová, akvabela Alžběta Dufková, bobista Dominik Dvořák, někdejší kajakářka a dvojnásobná olympijská šampionka Štěpánka Hilgertová a mnoho dalších osobností českého sportu.

Cena zakladatele českého olympismu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského vznikla v roce 1933, autorem plastiky sochy bohyně Niké je Otakar Španiel. Jako první ji v roce 1934 převzal vzpěrač Václav Pšenička. V poválečné době ji jako poslední získal v roce 1948 běžec Emil Zátopek, tradice tohoto ocenění pokračuje od roku 1994. Od té doby na plakety na mramorovém podstavci znovu přibývají zvučná sportovní jména.

Fotogalerii najdete ZDE.

Co miluje Ester Ledecká? Podívejte se na video!


Foto: ČOV/Markéta Navrátilová

líbil se ti článek?