Za dva olympijské triumfy na hrách v Pchjongčchangu obdržela Ester Ledecká Cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského

Pchjongčchang 2018
Pchjongčchang 2018
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Medailový sen, neuvěřitelná jízda, křičeli tehdy přední světoví komentátoři. Ani ona sama zprvu nevěřila tomu, co ukazuje časomíra – Ester Ledecká se 17. února 2018 navždy zapsala do sportovní historie, když v jihokorejském Pchjongčchangu ovládla superobří slalom alpských lyžařek. O týden později přidala i olympijský triumf na snowboardu v paralelním obřím slalomu. Právě tento počin ocenili sami sportovci jako ten nejhodnotnější za rok 2018 a Ester Ledecké udělili cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského.

Ledecká navíc jako první žena v historii dokázala získat na jedné olympiádě dvě zlaté medaile v odlišných disciplínách. „Opravdu si toho vážím, je to výjimečná cena právě kvůli tomu, že ti lidé, kteří mě zvolili, mají svůj sportovní a životní příběh. Těší mě, že můžu být mezi takovými legendami,“ řekla Ledecká, když v rukou třímala velmi těžkou sošku s masivním podstavcem, na kterém jsou zlatým písmem vyrytá jména jejích držitelů od roku 1934.

Cenu předal Ledecké horolezec Radek Jaroš, jenž trofej obdržel v roce 2014. „Lidi touží dostat se ke hvězdám a doktnout se jich. A tak se Ester dotknu,“ usmíval se Jaroš, který se jen pár hodin před tím vrátil z Gruzie, kde týden netradičně jezdil na koních. „Jsem rád, že jsem jí cenu mohl předat právě já.“

Kromě putovní ceny Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského obdržela Ledecká také plaketu, kytici růží a oblíbenou čokoládovou zmrzlinu.

Hrdí sportovci

Držitele nejprestižnějšího českého sportovního ocenění vybírali už popáté v řadě sportovci, a to členové Českého olympijského týmu ze Soči 2014, Ria 2016, Pchjongčchangu 2018, Světových her ve Vratislavi 2017 a Evropských her v Baku 2015. „Děkuju Davidovi, že to takhle dobře spočítal,“ dodala Ledecká se smíchem v narážce na Davida Svobodu, předsedu Komise sportovců ČOV a olympijského šampiona v moderním pětiboji z Londýna 2012.

A ten ji doplnil. „Ester se povedl velmi vzácný double, vstoupila do sportovní historie. Všichni sportovci jsou hrozně hrdí na to, že se něco takového podařilo právě Češce.“

Ledecké gratulovali i předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejvala také generální sekretář Petr Graclík. „Výsledek, kterého Ester dosáhla na olympiádě, by byl výjimečných i ve sportovně nejúspěšnějších zemích světa. Jsem rád, že to sportovci ocenili,“ řekl Kejval.

Také generální sekretář Graclík na olympijské hry v Pchjongčchangu zavzpomínal: „Do smrti si budu pamatovat, kde jsem byl, kde jsem tenhle vítězný výkon viděl. Bylo to pro mě takové Nagano.“

Předávání se zúčastnili například i atleti Adam Sebastian Helcelet Denisa Helceletová Eva Vrabcová Nývltová, basketbalistka Ilona Burgrová, akvabela Alžběta Dufková, bobista Dominik Dvořák, někdejší kajakářka a dvojnásobná olympijská šampionka Štěpánka Hilgertováa mnoho dalších osobností českého sportu.

Cena zakladatele českého olympismu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského vznikla v roce 1933, autorem plastiky sochy bohyně Niké je Otakar Španiel. Jako první ji v roce 1934 převzal vzpěrač Václav Pšenička. V poválečné době ji jako poslední získal v roce 1948 běžec Emil Zátopek, tradice tohoto ocenění pokračuje od roku 1994. Od té doby na plakety na mramorovém podstavci znovu přibývají zvučná sportovní jména.

líbil se ti článek?