Vzpomínky na Tokio 64: Stříbrná premiéra volejbalistů na olympiádě

Tokio 1964
Tokio 1964
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Vraťme se zpátky v čase o 57 let. Zavzpomínejme na medailové úspěchy československých sportovců z her v Tokiu 1964, které se staly pro naši republiku jednou z nejúspěšnějších olympiád historie. Tentokrát si připomeneme příběh stříbrných volejbalistů, kteří z devíti zápasů prohráli jen jeden.

Dočkali se. Volejbal měl na olympijských hrách v Tokiu 1964 premiéru. Na hry se dostalo deset nejlepších týmů světa a mezi nimi bylo i Československo. V turnaji, kde se spolu utkali všechny týmy, nepatřila parta kolem trenéra Josefa Brože zrovna k největším favoritům.

Vždyť rok před hrami skončila československá reprezentace na mistrovství Evropy na 5. místě. Jenže v Japonsku se národní tým vybičoval k velkým výkonům. V tokijské hale Komazawa a v hale Cultural v Jokohamě poráželi Čechoslováci jednoho soupeře za druhým.

 „Byl to zážitek, který se dá jen těžko popsat. Japonce jsme porazili 3:1. S Rusama jsme prohrávali 2:0, pak jsme to vyrovnali na 2:2. Ti byli bledí a už to vypadalo, že se složej,“ vypráví tehdejší člen družstva Boris Perušič.

 Právě se Sovětským svazem hrál náš tým o zlato. Vyrovnaný zápas nakonec rozhodl pátý set, který ovládl soupeř. „Mrzelo nás to,“ povzdechl si Perušič, který letos během her v Tokiu oslaví 80. narozeniny.

 Premiérový olympijský turnaj volejbalistů tak ovládl se 17 body Sovětský svaz. Československo mělo stejný počet bodů, ale kvůli horšímu poměru setů nakonec získalo stříbro. Třetí skončilo domácí Japonsko se 16 body.

 O dva roky později Československo ovládlo mistrovství světa. Šampionát se navíc konal v Praze. Ve Sportovní hale v Holešovicích bylo pokaždé vyprodáno a domácí publikum vytvořilo neskutečnou atmosféru.

 Po 57 letech se příjmení Perušič na olympijské hry v Tokiu vrátí. Vnuk stříbrného olympioniky Borise Perušiče bude Česko reprezentovat v plážovém volejbalu. Tak držte letos palce dvojici Ondřej Perušič a David Schweiner, aby také z Japonska přivezli medaili.

líbil se ti článek?