Vzpomínky na Tokio 64: Dvojskif se nejdřív málem utopil. Pak vylovil bronz

Tokio 1964
Tokio 1964
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Vraťme se zpátky v čase o 57 let. Zavzpomínejme na medailové úspěchy československých sportovců z her v Tokiu 1964, které se staly pro naši republiku jednou z nejúspěšnějších olympiád historie. Tentokrát si připomeneme příběh bronzového dvojskifu.

Veslařská dráha Todo byla vybudována pár měsíců před začátkem her na severu Tokia. V uměle vytvořeném korytu, které napájí řeka Arakawa, zazářili českoslovenští veslaři. Z bronzu se radovala jak osma s kormidelníkem, tak i dvojskif ve složení Pavel HofmannVladimír Andrs.

Právě Andrs s Hofmannem byli velcí adepti na medaile. Rok před hrami v Tokiu nečekaně vybojovali zlato na mistrovství Evropy v Kodani. Jenže v Japonsku jim to od začátku nehrálo do karet. Neměli s sebou svého trenéra a hodně je zaskočilo i nepříznivé počasí.

„Nejsilnější vzpomínka na hry v Tokiu je závod. Když jsme přijeli na start, tak jsme zjistili, že vítr dělá hrozné vlny, takže jsme v těch vlnách nebyli schopni jet a skoro jsme se topili,“ prozrazuje Hofmann.

Závod dvojskifů dokázal pro svou dramatičnost zvednout diváky ze sedadel. O první místo bojovaly posádky USA a Sovětského svazu. Kde byla ale československá dvojice? „Po startu jsme byli beznadějně poslední. Ale postupně jsme soupeře doháněli a nakonec jsme skončili asi 2 až 3 metry za americkou posádkou.“

Naši reprezentanti zářili štěstím. „Když jsme dojeli třetí, tak to ze mě všechno spadlo. Řekl jsem si, že teď už mi můžou všichni vlézt na záda. Úkol jsem splnil a navíc jsem bronzovej,“ směje se třiaosmdesátiletý Hofmann. Jeho parťák Vladimír Andrs zesnul 17. června 2018 ve věku 81 let.

líbil se ti článek?