Vyzkoušejte bublinu štěstí. Mezinárodní trenérská konference MOSTY znovu nabídla hvězdné hosty

Trenéři
Trenéři
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Sport je výtah na cestě k poznání. „Pokud se řídím věcmi, které nemůžu mít stoprocentně pod kontrolou, pak nemůžu být nikdy spokojený. A sportovní výsledek nikdy takto pod kontrolou mít nemůžete,“ řekl mentální kouč Vít Schlesinger na sedmnácté Mezinárodní trenérské konferenci MOSTY, kterou v rámci Českého olympijského výboru pořádá Česká trenérská akademie.

V prostorách České národní banky se sešli hvězdní hosté. V panelu Zdeňka Haníka, místopředsedy ČOV a předsedy České trenérské akademie, debatoval společně se Schlesingerem ještě Pavel Chadim, neurolog a trenér baseballové reprezentace – třeba na téma, zda je důležitější srdce nebo mozek.

„Jsem neurolog, takže musím říct, že je důležitější mozek,“ smál se Chadim. „Mozek je ale lenoch, nesnáší změnu. Pokud tedy nad nějakými změnami dlouho váháte, může za to mozek.“ Podle Schlesingera málo žijeme přítomností. „Jsme strašně v hlavě, neustále přemýšlíme. Měli bychom ale oddělit to, kým jsme, od toho, co děláme. Některá vaše role může náhle skončit – dnes jste trenér a zítra už ne. Jste sportovec? Zraníte se a můžete skončit,“ vysvětloval.

Z pohledu jednapadesátiletého trenéra vidím, že je nejlepší vnitřní motivace. Zamyslete se nad tím, jaké typy svěřenců máte, a zda byste jim s tím nemohli pomoct. Budete překvapeni

Oba však zdůraznili, že by srdce i mozek měly být v rovnováze. „Sport, práce, rodina, vzdělání, abyste se z toho nezbláznili,“ dodal Chadim. Trenéry v sále také vybídl, aby ve svých svěřencích podporovali vnitřní motivaci. „Příliš dlouho jsem šel metodou cukr a bič. To byla má největší chyba. Z pohledu jednapadesátiletého trenéra vidím, že je nejlepší vnitřní motivace. Zamyslete se nad tím, jaké typy svěřenců máte, a zda byste jim s tím nemohli pomoct. Budete překvapeni.“

Jak se stát trenérem? Stačí jedna jediná věta!
(02:41)

Právě práce s chybou je nesmírně důležitá. Chybu bychom měli vnímat jako součást života. „Děti by měly slyšet: Snažily jste se, jste dobré, ale naučte se prohrávat. Prohrajete ještě mockrát,“ ujistil Schlesinger. „Bohužel systém nás stále učí bát se dělat chyby.“

Na konferenci se představil také Raúl Rodríguez, ředitel mládežnické basketbalové akademie Alba Berlín. Jiřího Welsche, někdejšího hráče prestižní zámořské NBA, který panel moderoval, zajímala například „bublina štěstí“, slogan, se kterým Alba Berlín pracuje.

„Jde o myšlenku, ze které si každý může odnést to, co mu přijde rozumné. Říkáme, že se dá s hráči pracovat různými způsoby. Nemusí to být drsné prostředí jako před 40 lety. Proč by nemohlo být přívětivé? My v tuhle cestu věříme,“ vysvětlil Rodríguez. „Všichni směřujeme ke stejnému cíli, hráči trenéři, manažeři. Tato metoda je možná, chceme pracovat jako jeden celek. Naším společným cílem je soutěžení a vychovávat dobré hráče.“

Trenérské legendy v olympijské historii
(06:01)

Dalšími lektory pak byli Carlos Frade, basketbalový skills coach a kanadský psycholog David Scott. V publiku se vzdělávala řada známých osobností jako Jiří Prskavec starší, otec a trenér olympijského vítěze ve vodním slalomu Jiřího Prskavce. Také dvojnásobný mistr světa v ledním hokeji a trenér Václav Varaďa či hokejista Ivan Rachůnek.

„Je to deset let, kdy jsme pozvedli trenérské řemeslo, které je stále zanedbávanou činností, odbornost se příliš neřeší. Proto se nejen touto formou snažíme situaci změnit,“ řekl Zděněk Haník.

líbil se ti článek?