Výprava do Paříže se rozrůstá, zatím máme 42 míst

Paříž 2024
Paříž 2024
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Přes čtyři desítky českých sportovců už získaly místa pro olympijské hry v Paříži, které proběhnou od 26. července do 11. srpna 2024. Naposledy si zajistilI Paříž čeští šermíři. Tři účastnická místa pro Česko získal tým kordistů, kteří se na olympijské hry podívají po dlouhých 32 letech. Šermířskou výstroj na pařížské planši oblékne i bronzový medailista z Tokia, fleretista Alexander Choupenitch, který dokázal postoupit z náročné kvalifikace jako druhý nejlepší Evropan a potřetí v řadě bude reprezentovat Česko pod pěti kruhy. Kdo další bude Česko reprezentovat na olympiádě v srdci Francie?

Historický úspěch českého taekwonda zařídila Petra Štolbová, která úspěšně zvládla evropskou kvalifikaci v Sofii, kde se bojovalo o pouhá dvě místa. 

Třetím nejlepším časem české historie doběhla pro olympijský limit maratonkyně Tereza Hrochová v Seville. Doplnila tak Moiru Stewartovou, která si pařížský limit zaběhla v českém rekordu v prosinci ve Valencii. Účastnické místo na základě rozdělování individuálních kvót získal od Mezinárodní jezdecké federace i Miroslav Trunda.

Zápasník Artur Omarov vybojoval místo na mistrovství světa v Bělehradě díky třetímu místu v řecko-římském zápase v kategorii do 97 kilogramů a první medaili ze světového šampionátu pro Česko od roku 2007.

Kajakář Jiří Prskavec sice získal místo již na Evropských hrách v Krakově, ale počítá se jeho výkon ze světového šampionátu v Lee Valley, kde navíc díky stříbrné medaili již s předstihem rozhodl český nominační souboj. Do Paříže tak pojede bojovat o další olympijskou medaili po bronzu z Ria a zlatu z Tokia. Další vodní slalomář Lukáš Rohan přidal místo pro kanoisty, Gabriela Satková pro kanoistky a Antonie Galušková pro kajakářky.

Paříž 2024: Na co se těšit?
(00:53)

Sportovní gymnastka Soňa Artamonova obsadila na mistrovství světa v Antverpách 47. příčku ve víceboji, ale v redukovaném pořadí to znamenalo dvanácté ze 14 postupových míst na hry do Paříže.

Senzačním vítězstvím na mistrovství světa v Mexiku se na olympijské hry kvalifikovali plážoví volejbalisté Ondřej PerušičDavid Schweiner

V Paříži nebudou chybět ani silniční cyklisté, kteří mají jisté dvě kvóty pro jednoho muže i ženu. Jmenná nominace bude známa v příštím roce po schválení Českým cyklistickým svazem těsně před začátkem her.

Celkově tak máme zatím jistých 42 míst v 13 sportech (atletika, lukostřelba, moderní pětiboj, jezdectví, plážový volejbal, plavání, rychlostní kanoistika a vodní slalom, sportovní střelba, šerm, taekwondo, veslování, sportovní gymnastika a zápas). Gratulujeme a těšíme se, že další místa budou přibývat. „Věřím, že v Paříži budeme mít celkově kolem stovky sportovců,“ řekl šéf výpravy Martin Doktor.

 

Kompletní seznam účastnických míst

 

líbil se ti článek?