Už to začalo! Světové hry ve Vratislavi jsou zahájeny

Světové hry 2017
Světové hry 2017
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Světové hry, přezdívané olympiádou neolympijských sportů, jsou oficiálně zahájeny. O průvodní řeč se na Městském stadionu ve Vratislavi postaral prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Českou výpravu přivedl v čele na plochu s vlajkou v rukách ploutvový plavec Jakub Jarolím.

„Bylo to super, byla to pro mě velká čest,“ zářil Jarolím, který se o nominaci na vlajkonoše dozvěděl až těsně před zahájením. „Ale moc si z toho nepamatuju, protože to bylo strašně rychlé a těším se, až to uvidím znovu na videu,“ usmíval se plavec.

Slavnostní zahájení bylo nejen přehlídkou 111 výprav, ale také exkurzem do historie Polska i pohledem do jeho současnosti. Za doprovodu symfonického orchestru vystoupilo na pódiu více než 400 účinkujících, v rytmech vážné i moderní hudby, ale také třeba rapu.

Slavnostního ceremoniálu byl osobně přítomen také prezident Mezinárodní asociace Světových her Jose Perurena. „Je to pro mě radost se tohoto zahájení zúčastnit. Těším se na sportovní klání,“ prohlásil Bach, kterého doprovázel i starosta Vratislavi Rafal Dutkiewicz. „Sportoviště jsou na podobné úrovni jako na olympijských hrách,“ porovnal Perurena.

Ve Vratislavi se bude soutěži na 26 různých sportovištích, největší výpravu mají domácí Poláci (293), hned za nimi jsou Francouzi (171) a Italové (151). Český tým má v nominaci 65 sportovců, do Vratislavi ale zatím všichni nedorazili a na plochu stadionu tak přišla zhruba dvacítka členů výpravy. Na Světových hrách se bude bojovat v příštích deseti dnech celkem o 1494 medailí.

Zázemí českého výpravy je na lodi Barka Tumska v centru města. Česká loď bude místem klidu, setkávání či oslav úspěchů, ale také místem, kde sportovci najdou vedení české mise či nezbytné lékařské a fyzioterapeutické zabezpečení.

líbil se ti článek?