Úspěšná rodinná firma. Vodrážkovi září na lyžích s mapou na břiše

ODM 2023
ODM 2023
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Dokud neorazíte poslední kontrolu, nemůžete si být ničím jistí. Lyžařský orientační běh je disciplína, při které až do poslední chvíle nevíte, jak dopadne. Mezi nadšence tohoto sportu patří rodina Vodrážkových, která už po desetiletí ukazuje, jak se závodí na nejvyšší úrovni. Obě děti nyní bojují o medaile na probíhající zimní Olympiádě dětí a mládeže v Královéhradeckém kraji.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že si Vodrážkovi udělali vlastní rodinný tým. Po velmi úspěšné kariéře otce Ondřeje, který se může pyšnit stříbrnou medailí z mistrovství Evropy a čtvrtým místem z mistrovství světa, se do české špičky probíjí i dcera Barbora a syn Štěpán. Oba se dokázali dostat do reprezentace Plzeňského kraje na Olympiádě dětí a mládeže v letní i zimní verzi a řadí se mezi talentované obojživelníky! A aby toho nebylo málo, závodí i maminka Kateřina.

„Děti měly na výběr, ani u jednoho z nich aktuálně není lyžařský orientační běh prioritou. Syn se věnuje fotbalu a dcera atletice. Ale těší mě jejich zájem,“ vypověděl ředitel loňského akademického mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu a trenér plzeňského výběru Ondřej Vodrážka. A vyzdvihl: „Popularita lyžařského orientačního běhu i přes špatné sněhové podmínky v České republice stále roste.“

Oba sourozenci se shodují na tom, že se jim zimní edice ODM líbí víc. Starší z dětí, Štěpán, se pochlubil i svým snem o životu vrcholového sportovce. „Strašně mě baví běžkovat, a když se k tomu přidá mapa, je to ještě lepší. Kromě obou orienťáků se věnuju i fotbalu a mým snem je uspět na mezinárodní úrovni. V jakém to bude sportu mi je úplně jedno, ale chci patřit mezi elitu.“ 
 
Na otázku rivality v jejich rodině se oba sourozenci usmáli. „S bráchou soutěžíme ve všem, ale já jsem v nevýhodě, protože jsem o dva roky mladší. Při závodě se snažíme navzájem si pomáhat a povzbuzovat, ale když dojedeme a podíváme se na výsledky podle kategorií, hned víme, kdo bude na koni,“ pověděla Barbora.

„V Plzni sníh nebývá, tudíž často trénujeme na kolečkových lyžích. Když chceme na běžky, musíme do Krušných hor. Cesta má víc než 100 kilometrů,“ prozrazují sourozenci. 
 
Vodrážkovi první den na zimní Olympiádě dětí a mládeže bojovali o medaile. Barbora dojela ve sprintu 6. a Štěpán 11. Další šanci na vylepšení výsledků budou mít na krátké trati a ve štafetě.
 
Autor: Matěj Nový

líbil se ti článek?