Trenéři a odborníci se v projektu Top Team seznámili s metodou funkčního respiračního tréninku

Podpora olympijské přípravy
2 Minuty čtení

Jak může správné dýchání pomoci vrcholovým sportovcům ke zlepšení tréninku i výkonu? To se dozvěděli účastníci semináře na téma Funkční respirační trénink, který proběhl v Institutu sportovního lékařství v rámci projektu Top Team. První seminář se věnoval rychlostním sportům a intermitentním pohybovým aktivitám, tedy sportovním hrám. Následovat budou v dubnu semináře pro vytrvalostní a ostatní sporty.

Jiří Dostál, vedoucí lékař sportovní fyziologie Institutu sportovního lékařství, a hlavní fyzioterapeutka ISL Květa Benediktová, autoři metody funkčního respiračního tréninku, seznámili s problematikou trenéry vodního slalomu, mezi kterými nechyběli Jiří Prskavec starší, Jiří Rohan a Miloslav Říha, a také kouče a další odborníky z fotbalu, basketbalu, florbalu nebo ragby.

Zabývali se dechovými limitacemi, protože „Když dýchání není normální, ani žádná jiná funkce či pohyb být nemohou“. Představili jednotlivé kroky funkčního respiračního tréninku a jejich využití právě při různých dechových omezeních. S účastníky diskutovali o využití metody v jednotlivých sportech vzhledem k tomu, že univerzální funkční respirační trénink neexistuje, naopak je naprosto individuální a vyžaduje osobní přístup k jednotlivým hráčům i ve sportovních hrách.

„V ragby je nás málo, ale přitom na hřišti potřebujeme spoustu lidí. Když z těch patnácti dva tři vypadnou, nedá se podat kolektivní herní výkon. Takže je jasné, že musíme hodně individualizovat a u každého se snažit vytěžit maximum. Dýchání je člověku přirozené, možná nad ním nepřemýšlí, ale přitom se bez něj nedá nic dělat. Všechno záleží na správné technice, díky ní pak mohu daleko efektivněji trénovat všechny další věci. Seminář byl hodně zajímavý,“ řekl Martin Kafka, který hrával ragby na nejvyšší světové úrovni.

Stejně jako další trenéři a účastníci semináře si pak vyzkoušel jeden z dechových trenažérů, které lze používat v tréninku, ale také před výkonem či po něm. „Připodobňoval jsem to k tomu, když nafukujeme matrace nebo gymbally, ale tady člověk navíc dostává zpětnou vazbu, ovládá něco, co nikdy nemusel, a musí hodně rychle reagovat na určité podněty,“ popisoval Kafka.

O možnosti využití funkčního respiračního tréninku ve fotbale se detailně zajímal Antonín Plachý, vedoucí trenérsko-metodického úseku Fotbalové asociace ČR. „Pořád hledáme, jak u někoho zvednout procento výkonu, jak u někoho možná zachránit dlouhověkost. Týmový trénink se řeší otázkou souhry, vše ostatní je individuální,“ řekl Plachý.

Cílem projektu Top Team je zajistit nejlepším českým sportovcům a talentům finanční, servisní, ale také lékařské a vědecké zázemí srovnatelné se světem, které jim pomůže ke špičkovým výkonům.

Projekt Top Team je dlouhodobým koncepčním projektem podpory nejlepších českých sportovců a talentů. Vědecký a lékařský servis, který řeší širší problémy napříč individuálními i týmovými sporty, by měl napomoci českému sportu vyrovnat se světové konkurenci a ovlivnit nejmenší detaily sportovního výkonu. Projekt organizuje Český olympijský výbor za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Sazky.

Kompletní fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

líbil se ti článek?