Trampolína pro postiženého Toníka. Česká olympijská nadace splnila další dětský sportovní sen

Olympijská nadace
Olympijská nadace
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Toníkovi je devět let a trpí hypotonickým syndromem, kvůli kterému je mentálně na úrovni pětiletého dítěte. Jeho velkou zálibou je sport a měl sen si doma zaskákat na trampolíně. To se mu teď díky České olympijské nadaci splnilo – trampolínu mu přímo na zahradě rodinného domku v Ostravě předali patron nadace a olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda spolu s další olympioničkou Petrou Vachníkovou, která se ve skocích na trampolíně zúčastnila Her v Sydney v roce 2000.

„Díky spolupráci s MALL.cz, partnerem Českého olympijského týmu, který nám trampolínu zdarma poskytl, jsme mohli Toníkovi i celé jeho rodině udělat ohromnou radost. Bylo to pro nás obohacující setkání a jsem strašně ráda, že se vše povedlo domluvit a zrealizovat, protože právě to je jedním z našich úkolů,“ říká Martina Voříšková, ředitelka České olympijské nadace.

Ostravská rodina má celkem osm dětí, z toho pět včetně Toníka v pěstounské péči. Kromě něj už nadace podpořila také patnáctiletého Samuela (vybavení na florbal), dvanáctiletou Viktorii (akrobatické lyžování) a třináctiletou Natálku (atletika).

„Je úžasné, co všechno pro nás Česká olympijská nadace udělala. Bez její pomoci by naše děti jen těžko mohly sportovat. Jsme hrdí na to, že můžeme být součástí tak skvělého projektu,“ uvedla maminka Yveta.

I přes nepříznivé počasí si Toník zbrusu novou trampolínu ihned spolu se sourozenci vyzkoušel a se vzácnými hosty strávili společně asi dvě hodiny. Nechybělo rozdávání autogramů ani focení.

„Myslím, že si děti celé odpoledne užily stejně jako já. Před rokem jsem ukončil profesionální kariéru a od té doby mám trochu víc času věnovat se příjemným věcem v rámci nadace i dalších charitativních projektů. Jsou to vždy velice příjemné chvíle v báječné společnosti,“ řekl David Svoboda.

„Trampolína i sportovní gymnastika jsou úžasně všestranné sporty, jelikož posilují celý pohybový aparát a zvyšují obratnost i orientaci v prostoru. Pro hru a celkový rozvoj dětského těla je to ideální aktivita,“ doplnila Petra Vachníková. S ní přicestovaly i dvě malé dcerky, které se skokům na trampolíně věnují a všem své dovednosti předvedly.

Česká olympijská nadace podporuje děti ve věku 6 až 18 let, kterým ve sportování brání nedostatek financí. Za šest let už na příspěvcích a sportovním vybavení rozdala přes dvanáct milionů korun.

A plní také sportovní sny – dalšími z nich bylo například setkání dětí podpořených nadací s Usainem Boltem na mítinku Zlatá tretra, setkání s Jaromírem Jágrem, aktivní účast na atletickém kempu patronky Zuzany Hejnové či mnohá osobní shledání při trénincích a zápasech s úspěšnými a známými sportovci z nejrůznějších sportovních odvětví.

Více informací najdete na webu www.olympic.cz/nadace.

líbil se ti článek?