Sportovní diplomacie: Absolventi druhého ročníku převzali diplomy, jejich následovníkům přednášela i Barteková

Duální kariéra
Duální kariéra
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek, basketbalová vicemistryně světa Ilona Burgrová, olympioničky Klára Křížová a Petra Juříčková a s nimi další zástupci různých sportovních svazů úspěšně zakončili studium druhého ročníku programu Sportovní diplomacie, který připravuje Český olympijský výbor ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou, Slovenským olympijským a sportovním výborem a dalšími institucemi. Při slavnostním předávání diplomů se setkali také se studenty třetího ročníku, který 5. a 6. října začal prvním modulem.

„Zkušenosti, které jsem tu načerpal, jsou přesně to, co mi chybělo. Fungování sportu v jednotlivých zemích, otázky sportovního práva, otázky kultur a mezinárodních vztahů. Tohle všechno bylo podle mě strašně důležité pro každého z nás, kdo jsme tím prošli. Je to začátek, protože nás to všechny pohltilo a budeme v tom chtít pokračovat,“ zhodnotil Jiří Ježek studijní program v reportáži Českého rozhlasu.

Jeho práce na téma „Analýza současné struktury paralympijského sportu v ČR a návrh její modernizace” byla vyhodnocena jako jedna z pětice nejlepších. Ocenění získaly také Veronika Mácová (Komparace struktur Českého paralympijského výboru a struktur Mezinárodního paralympijského výboru), Ilona Burgrová (Jak navýšit počet žen v řídících pozicích v basketbalových strukturách se zaměřením na zapojení bývalých hráček) i Lenka Rudová z Českého atletického svazu (Vzdělávání v oblasti anti-dopingu). Cenu za nejlepší projekt převzala Jiřina Prokopová, které zpracovala téma „Podvádění v šachu“.

„Ocenit nejlepší práce jsme se rozhodli proto, že ke sportu porovnávání a soutěžení prostě patří. Navíc kvalita prací je velmi vysoká a zaslouží si sdílení se zainteresovanou veřejností,“ uvedl Roman Kumpošt, místopředseda ČOV pro zahraniční vztahy.

Práce budou umístěny na webu programu Duální kariéra, jehož je Sportovní diplomacie součástí. „Jsem rád, že se náš studijní program rozvíjí, zájem o něj roste a ve třetím ročníku máme další natěšené studenty, kteří se chtějí zapojit do práce ve svých sportovních svazech i na mezinárodním poli. Nešlo by to bez podpory Vysoké školy ekonomické a řady dalších institucí, nadšení celého organizačního týmu i přednášejících, kteří jsou odborníky ve svých oblastech,“ dodal Roman Kumpošt.

Studenti třetího ročníku, mezi něž patří například atletka Lenka Masná, si díky spolupráci s Ruskou mezinárodní olympijskou univerzitou RIOU vyslechli přednášku jejího rektora Lva Belousova. Svou cestu na poli sportovní diplomacie jim představila bronzová olympijská medailistka ve střelbě Danka Barteková, členka Komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru i předsedkyně Koordinační komise pro Olympijské hry mládeže v Lausanne 2020. Nechyběla ani témata o nástrojích sportovní diplomacie, jejím zapojení do mezinárodní politiky země nebo její historii v rámci veřejné politiky, o fungování mezinárodních sportovních federací či různé praktické příklady na téma sportovní diplomacie.

líbil se ti článek?