Spolu na „startovní čáře“ aneb Když se propojí ženský a mužský sportovní svět

Rovná příležitost
Rovná příležitost
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Ty tradiční, které důvěrně známe, doplní dalších devět smíšených disciplín. V Tokiu se tak uskuteční vůbec první genderově vyvážené hry v historii. „Olympijské hnutí se připravuje na nový milník ve své snaze o vytvoření sportovního světa s rovností pohlaví,“ řekl Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru. „Hry v Tokiu budou víc městské, pro mladé a bude na nich více žen.“

Celkem se při tokijské olympiádě objeví 15 nových disciplín. Mezi nimi jsou například mužský i ženský basketbal 3x3, smíšená soutěž v lukostřelbě, mužská i ženská týmová soutěž v šermu, smíšená štafeta na 4x400 m, přibudou tři disciplíny v plavání, smíšená čtyřhra ve stolním tenisu, smíšená štafeta v triatlonu a také mužské i ženské závody v BMX Freestylu.

Je to zajímavé zpestření, může to lidi bavit.

Současně byl navýšen počet soutěží boxerek na úkor mužských a podobně se stalo i v kanoistice. Kvóta žen mezi sportovci činí bezmála 49 procent, oproti hrám v Riu de Janeiro je to nárůst o více než tři procenta.

Novinky versus klasika

Úkolem smíšených soutěží je ale také zatraktivnit sportovní klání především pro mladé fanoušky. Takzvaná dynamická atletika se testovala například už na Evropských hrách v Minsku 2019. „Je to zajímavé zpestření, může to lidi bavit, ale raději máme klasiku,“ shodli se tehdy atletky a atleti. Jan Tesař, Barbora Malíková, Lada Vondrová a Michal Desenský v Minsku vybojovali stříbrné medaile.

Muži a ženy ale mají společné soutěže i na ligové úrovni. Příkladem uveďme třeba korfbal, v jednom týmu hrají vždy čtyři ženy a čtyři muži. Korfbal je jediný smíšený týmový míčový sport na světě – ženy i muži mají rovnocenné herní podmínky a role. Jako ukázkový sport se dostal i na program olympijských her v Amsterdamu v roce 1928. Český korfbalový tým se už nyní kvalifikoval na Světové hry v Birminghamu 2022. 

Zakladatel korfbalu Nico Broekhuijsen byl učitelem malých dětí v jedné z nejchudších částí nizozemského Amsterodamu na počátku 20. století. Inspiroval se ranou verzí basketbalu, kterou viděl během letní školy tělesné výchovy ve Švédsku a vymyslel v roce 1903 korfbal.

A právě v Nizozemsku v sobotu 17. dubna vyvrcholí nejlepší korfbalová ligová soutěž světa. Finále Korfbal League můžete sledovat od 16.00 i vy. Přímý přenos poběží na HbbTV České televize nebo na youtube kanálu ČKS.

líbil se ti článek?