Splněný sen. Jak si bikerka pod dohledem otce dojela pro první zlato

ODM 2019
ODM 2019
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Cyklistiku má v krvi. Vždyť její otec byl dlouholetým českým reprezentantem. Simona Spěšná chce jít v jeho stopách. Právě pod vedením svého tatínka a trenéra v jedné osobě si na Olympiádě dětí a mládeže dojela pro zlato. První pro Plzeňský kraj.

Druhé kolo cyklistické disciplíny horských kol – cross country kadetek.

Simona Spěšná ujíždí své největší soupeřce Anetě Novotné.

Nájezd do posledního třetího kola.

Vedoucí dvojice jede znovu pohromadě, ale Simona má přeci jen více sil, v kopci nastupuje a rivalku poráží s třináctivteřinovým náskokem.

Zvedá ruce nad hlavu, pak klesá k zemi k vyčerpáním. „Je to splněný sen!“ raduje se.

Simona se zúčastnila už minulé letní Olympiády dětí a mládeže v Jihomoravském kraji, kde vybojovala bronz na dráze a páté místo v cross country. Ještě výraznější úspěchy přišly minulý rok, kdy ovládla Český pohár starších žákyň a ve své kategorii se stala dokonce mistryní Evropy.

„Čekala jsem, že se budeme o zlato prát hlavně s Anetou. V poslední době je snad v lepší formě než já,“ povídala. „Z kopce mě dojela, ale nevzdala jsem se. V posledním stoupání jsem nastoupila s tím, že to buď vyjde, nebo budu stříbrná.“

Konkurent Kulhavého

Její otec Milan Spěšný patřil k předním českým bikerům, jen nominace na olympijské hry mu třikrát těsně unikla. I proto, že jeho konkurentem byl už od Atén v roce 2004 Jaroslav Kulhavý, olympijský vítěz z Londýna.

„Na horských kolech jezdím od malička a objížděla jsem závody s tátou. Před pěti lety jsem vstoupila do Českého poháru a od té doby se cyklistice věnuji naplno,“ povídá cyklistka.

Po konci kariéry se dal Spěšný na trénování, založil v Plzni akademii a pod křídla si vzal i dceru Simonu.

A jak hodnotil její zlaté vystoupení? „Bál jsem se, když soupeřka Simču docvakla. Ale ona výtečně nastoupila na stejném místě jako ve druhém kole a vypracovala si rozhodující náskok. Zvládla to naprosto skvěle a můžeme slavit!“

Ale ne na dlouho. Už brzy chce v Libereckém kraji přidat další medaili. „Zítra se porvu znovu o zlato! Trať mi sedí a nechám tam všechno!“ dodává Simona.

Zpravodajství, výsledky i zajímavosti z Olympiády dětí a mládeže najdete na webu odm.olympic.cz.

Autor: Matěj Vybíral - člen programu Mladí novináři na ODM 2019

líbil se ti článek?