Skokan na lyžích Polášek musí kvůli pozitivnímu testu do izolace

Tiskové zprávy
Tiskové zprávy
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Skokané na lyžích Viktor Polášek a Čestmír Kožíšek měli po příletu do dějiště zimních olympijských her v Pekingu pozitivní výsledek testu na koronavirus. Přítomnost viru prokázal i následný retest.

Juniorský mistr světa z roku 2017 Polášek nemá příznaky nemoci, ale musí se vzhledem k hodnotám testů přesunout do izolace na hotelu. Kožíšek, jenž nákazu nedávno prodělal, může naopak v následujících dnech na hrách fungovat v režimu blízkých kontaktů – tedy při splnění daných podmínek bude trénovat a soutěžit.

Než členové výpravy sednou do letadla, musejí projít dvěma povinnými PCR testy ze strany organizátorů. A navrch třetím testem, který jsme nastavili tak, aby do letadla nenastoupil nikdo PCR pozitivní. Tuhle proceduru podstoupili i skokané na lyžích.

Pozitivní výsledek po příletu měla také jedna členka skokanského doprovodu, nicméně potvrzující test byl negativní. Nyní se čeká na výsledek druhého kontrolního testu.

„Pro kluky a celý skokanský tým je to samozřejmě velmi nepříjemná situace a nás všechny mrzí, že nastala. Ale za současného dění jsme ani nemohli očekávat, že se nám pozitivní testy po příletu úplně vyhnou. Objevují se zejména u lidí, kteří nákazu prodělali v poslední době. Než členové výpravy sednou do letadla, musejí projít dvěma povinnými PCR testy ze strany organizátorů. A navrch třetím testem, který jsme nastavili tak, aby do letadla nenastoupil nikdo PCR pozitivní. Tuhle proceduru podstoupili i skokané na lyžích,“ uvedl šéf výpravy Martin Doktor.

Hned po příjezdu se skokané ubytovali v jednolůžkových pokojích ve vesnici v Čang-tia-kchou a s jinými skupinami z výpravy se nepotkali. „Vše řešíme s místními úřady. Několik hodin jsme čekali na jejich pokyny, teď už se zabýváme jednotlivými detaily,“ dodal Martin Doktor.

Propuštění z izolace pro účastníky her bez příznaků je možné v okamžiku, kdy dotyčný bude mít dva negativní PCR testy ve dvou po sobě následujících dnech v rozmezí 24 hodin. Následně přejde do režimu blízkých kontaktů s přísnějším testováním a režimem, který ale umožňuje zapojit se do programu her. Pro blízké kontakty platí PCR testování dvakrát denně po dobu sedmi dnů, zdvojené měření teploty, samostatná doprava, jídlo na pokoji a samoizolace.

Kvůli nákaze nemocí covid-19 na hry zatím neodcestoval reprezentační trenér skokanů na lyžích Vasja Bajc ani dodatečně nominovaný závodník Radek Rýdl.

Po příletu charteru 28. ledna 2022 s největší částí české výpravy měl pozitivní test jeden z hokejistů, ale po dvou negativních potvrzujících testech se během jednoho dne vrátil do běžného režimu.

Od 23. ledna 2022 bylo na zimních olympijských hrách zatím celkem zjištěno 76 pozitivních případů mezi sportovci a členy doprovodu a 156 mezi dalšími účastníky her.

líbil se ti článek?