Šampion Bábek líčil mladým sportovcům, jak se porvat s nároky (nejen) sportovní kariéry

EYOF 2023
EYOF 2023
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Ročně najezdil na kole 17 tisíc kilometrů. „Teď mám to samé číslo v autě,“ říká Tomáš Bábek. Úspěšný dráhový cyklista ukončil aktivní závodnickou kariéru a stal se ředitelem ve výrobní firmě. O tom, jak se připravit na přechod ze sportovní do další kariéry, porvat se s nároky vrcholového sportu, postavit se k porážkám či zvládnout první dopingovou kontrolu přijel debatovat s mladými českými reprezentanty na Evropský olympijský festival mládeže v Mariboru.

Dopoledne ještě řešil pracovní záležitosti, pak sedl za volant a vydal se do Slovinska jako ambasador Českého olympijského týmu. „Sám jsem mládežnickou olympiádu nezažil. Je tu skvělá atmosféra. Pro mladé sportovce je to vstupenka do olympijského světa. Mohou si tu v menším zažít, co by je pak mohlo překvapit a stresovat na olympijských hrách,“ mínil olympionik z Pekingu 2008 a Tokia 2020 a dvojnásobný medailista z mistrovství světa.

Sportovcům vyprávěl o tom, jak ho trénink a život na hraně fyzických možností přivedly až k tomu, že ho při nočním běhání srazilo auto. Souboj o život vyhrál. A nikdy nepřijal vidinu, že už nebude závodit na kole. „Jsem mezek.“

Nasedej a jedéém! 🚴‍♂️ ☢️ Podívej, jak to umí roztočit Tomáš Bábek

Mladým následovníkům pak popisoval detaily, které ho srážely, a naopak poté přivedly k největším úspěchům kariéry. Vyprávěl o náročném období závodění v keirinu v Japonsku a vysněném cíli, který zdaleka nebyl tak uspokojivý, jak čekal. Přidal i postřehy k tématům pro mladé sportovce novým, jako jsou dopingová kontrola či komunikace s novináři. A popisoval, jak se díky studiu i průběžným pracovním zkušenostem připravoval na přechod do pracovního života, kde hned v úvodu uspěl ve výběrovém řízení na ředitelskou pozici.

„Tomášův příběh je inspirativní po všech stránkách. Věřím, že si v něm každý z mladých sportovců najde něco, co mu do jeho kariéry pomůže. Poprvé jsme podobné setkání připravili na zimním festivalu s biatlonistkou Lucií Charvátovou a určitě v tom chceme pokračovat na dalších mládežnických akcích, protože je to skvělá příležitost nabídnout mladým reprezentantům tipy od těch, kdo to dotáhli na vrchol nejen ve sportu,“ řekl šéf výpravy a dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor.

Vítěz Evropských her Bábek navíc vyrazil fandit mladým bikerům. Zklamanou Lucii Grohovou povzbuzoval po čtvrtém místě, kterých sám zažil dost. A vítězného Kryštofa Bažanta hnal u trati hlasitě do cíle dokonce i v přímém rozhlasovém rozhovoru. „Bylo to pro mě dojemné.“

líbil se ti článek?