Salta, vruty, dechberoucí výška i tepovka jako Bolt! To jsou skoky na trampolíně

Mládí vpřed
Mládí vpřed
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Bystré oko rozhodčích vidí každý detail, laikovi se zřejmě zamotá hlava. Vždyť si to představte: ten největší borec na trampolíně zvládne během necelých dvou sekund trojné salto s vrutem 360 stupňů v prvním saltě a vrutem 180 stupňů ve třetím. „K tomu lítá do výšky až devět metrů,“ popisuje Petra Juříčková, za svobodna Vachníková, někdejší olympionička právě ve skocích na trampolíně a dnes trenérka a také koordinátorka českého juniorského týmu.

Na nedávném evropském šampionátu v Soči reprezentovala Česko právě juniorská výprava. „Před závodem jsem doufal, že by mohl někdo z našich závodníků postoupit do semifinále. Že budou tři a další dva jako náhradníci jsem nečekal,“ nechal se slyšet reprezentační kouč Petr Dufek. „Přece jen rok a půl nebyly žádné závody a nebylo snadné odhadnout, jak na tom jsou ostatní země vzhledem ke covidové situaci.".

A co taková sestava na trampolíně obnáší?
Vlastní soutěž probíhá v sestavách deseti na sebe navazujících skoků. V kvalifikaci jsou sestavy dvě. „V první jsou předepsaná kritéria. Ve druhé sestavě obvykle skokan předvádí ty nejobtížnější skoky, které je schopen spojit v dostatečné kvalitě,“ líčí Juříčková.

Pod dozorem optických vláken

Sestava trvá od 17 do 22 sekund podle toho, v jaké věkové kategorii se závodník pohybuje a také, zda je žena nebo muž. Mluvíme o čase, který zaznamenají stopky. „Speciální elektronický přístroj, který je umístěný na trampolíně, měří pouze čas, kdy je sportovec ve vzduchu – to znamená od posledního doteku v odrazu až po první v dopadu,“ říká. „Měří taky pohyb skokana po ploše trampolíny. To jsou dvě složky známky, které nejsou závislé na lidském faktoru (rozhodčích), stejně jako obtížnost skoků, jež je přesně definována..“

Ti nejlepší muži se pohybují ve výšce devíti metrů nad zemí. Ženy se dostanou do šesti až sedmi metrů.

Výška stropu musí dosahovat minimálně deseti metrů, nejlepší muži se totiž pohybují i ve výšce devíti metrů nad zemí. „Trampolína má metr dvacet. Ženy se dostanou do šesti až sedmi metrů,“ vypočítává Juříčková. „Světová špička za těch cca 20 sekund ve vzduchu zvládne 4-5 různých trojných salt s vruty a pět nebo šest dvojných s vruty v různých částech a polohách. Takže je to celkem fofr."

Jako Usain Bolt?

Tepová frekvence stoupá klidně na 190 tepů za minutu. Třeba jako fenomenálnímu jamajskému sprinterovi Usainu Boltovi v cíli běhu na 200 metrů. „Ano, určitě by se to k tomu dalo přirovnat,“ uvažuje. „Tradiční akrobatické země jsou Rusko, Bělorusko nebo Čína, tam mají dost velkou podporu státního systému. V ostatních zemích záleží na základně, množství talentovaných sportovců a počtu trenérů.“ 

Pokud budete s dětmi pilovat základy na zahradní trampolíně, asi se po tréninku na té závodní budou divit. „Je to asi podobné jako se sjezdovkami. Když byste po těch turistických nasadili závodní,“ usmívá se absolventka programu Sportovní diplomacie Českého olympijského výboru.

Momentálně se svět Čechům trochu vzdálil, ale trampolínisti směřují své tréninkové úsilí především ke kvalifikaci na olympijské hry v Paříži 2024. „Máme spousta hobíků, ale sport musí dělat někdo, kdo je zapálený a k tomu musí velkou podporu rodičů.“

 Skoky na trampolíně se premiérově představily také na Olympiádě dětí a mládeže 2019 v Libereckém kraji. Kluby, které se tímto sportem zabývají pak najdete na webu Sport v okolí ZDE.

líbil se ti článek?