První olympiáda Matelové: Sprcha bez vody a vyhlížení Nadala

Rio 2016
Rio 2016
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Každý vyhraný zápas bude považovat za úspěch. „Asijská dominance v našem sportu je opravdu velká,“ říká mladší z dvojice českých reprezentantek ve stolním tenisu Hana Matelová. Bronzová medailistka z Evropských her v Baku získává v Riu první zkušenosti s olympiádou a vším, co k ní patří.

Máte za sebou první dny v Riu, co na vás zatím udělalo největší dojem?
Asi vesnice, která je fakt pěkná. Máme navíc super polohu domu - blízko na autobus, do jídelny nebo do pěkného fitka. Na druhou stranu jsem trochu zklamaná z jídla, čekala jsem, že bude trochu lepší. Pokrmy jsou špatně označené a chybí mi tu i strava zdravějšího stylu.

Už jste tu potkala komára?
Viděla jsem je, ale strašně málo. Popravdě ani nevím, kde mám repelent. Ze ziky nemám strach i proto, že zatím neplánuji rodinu. Před odletem jsem na to tedy vůbec nemyslela.

Osahala jste si sportoviště, co na ně říkáte?
Hlavní hala je pěkná, jsou v ní jen čtyři stoly. Pak máme další dvě tréninkové haly. Zázemí by mohlo být trochu lepší, občas nám třeba neteče sprcha. Jinak je to takový standard, na který jsem zvyklá i z jiných turnajů.

Je pro hráče stolního tenisu důležité mít čas sžít se s prostředím, kde budou hrát?
Být týden před akcí na místě pro nás není příliš obvyklé. Na mistrovství světa nebo Evropy býváme maximálně tři dny předem. Že si tady můžeme zvykat déle, je tedy nadprůměr. Už jsem zjistila, že v hlavní hale je to trochu rychlejší než v tréninkových. Z horších podmínek bychom tedy měli jít do lepších.

Už jste se seznámila se sportovci z jiných odvětví nebo i zemí?
S holkami z ostatních sportů jsme společně hrály třeba Aktivity. Na večeři jsme pak byly s Kačkou Kudějovou a Andy Hlaváčkovou. Docela jsme se nasmály, když Andy vyprávěla, jak uklízí. Hned nad námi pak bydlí slovenský tým včetně mojí spolubydlící z Düsseldorfu, kde trénuju. Byly jsme spolu na obědě. Domlouváme si mezi sebou také zahraniční sparing, abychom pořád netrénovaly pouze spolu s Ivetou.

Potkala jste ve vesnici nějakou hvězdu?
V pondělí se prý v jídelně objevil Nadal, ale bohužel jsem ho neviděla. Osobně jsem se těšila na Rogera, toho ale určitě nepotkám. Ale pořád je tu třeba Djokovič, Bolt ale i čeští sportovci jako Špotáková, Hejnová…

Jak vysoko stavíte účast na olympiádě ve své kariéře?
Hodně vysoko, asi na stejnou úroveň s medailí z Evropských her v Baku. Úspěchem bude každý vyhraný zápas, hodně bude záležet také na losu.

Na hrách jste poprvé, můžete jen překvapit…
Taková pozice mi vyhovuje. V ping-pongu je strašně těžké uhrát nějaký dobrý výsledek, asijská dominance je opravdu velká.

Jak budete muset hrát, abyste na asijské konkurentky vyzrála?
Musím na zápas jít psychicky nastavená tak, že ji dokážu porazit. A ne, že budu předem skleslá z toho, že jsem dostala těžký los. Hlava u nás hraje velkou roli. A pak už je to o tom, jak vám sedne styl soupeřky.

líbil se ti článek?