Přípravy na Evropské hry v Polsku v plném proudu. Půjde i o olympijské kvalifikace

Evropské hry 2023
Evropské hry 2023
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Hodiny odpočítavající čas do startu Evropských her před budouvou hlavního nádraží v Krakově nepřehlédnete. Billboardy a plakáty tu vykukují na sportovní nadšence na každém rohu. Přitom do startu evropského klání zbývají ještě tři měsíce. Bude to však největší akce, jakou kdy Polsko hostilo a mnoha sportovcům už půjde o body do olympijské kvalifikace pro hry v Paříži 2024.

Organizační výbor Evropských her, které se budou od 21. června do 2. července konat v Krakově-Malopolsku, hodlá uspořádat výjimečný zážitek pro sportovce i fanoušky. „Je to skutečná příležitost ukázat naše schopnosti a odborné znalosti. Budeme připraveni," ujistil Marcin Nowak, prezident organizačního výboru na druhém zasedání koordinační komise. Na něm se  zástupci místního organizačního výboru (LOC) sešli na konci března se členy koordinační komise Evropských olympijských výborů (EOC).

Koordinační komise složená z 27 členů s širokou škálou odborných znalostí a zkušeností s pořádáním evropských, olympijských a paralympijských her zvážila aktuální informace z celého spektra přípravných prací. Český olympijský výbor v ní zastupuje Roman Kumpošt, místopředseda Českého olympijského výboru.

Soutěže, ve kterých půjde o olympijské kvalifikace budou mít nejkvalitnější úroveň. Věřím, že to bude pro fanoušky skvělý zážitek

„Stále je ještě hodně otevřených otázek, ale polští pořadatelé jsou v plném tempu a pravidelně informují o pokroku. Evropské hry jsou v Polsku chápány jako propagace země prostřednictvím sportu a mají plnou podporu vlády a prezidenta,“ řekl Kumpošt. „Práce v koordinační komisi je obdobná vedení organizačních týmů velkých světových akcí, které jsem měl možnost řídit. To znamená kontrola všech oblastí organizace a jejich stav a připravenost.“

Organizační výbor tedy během zasedání informoval Komisi o všech oblastech přípravy her, včetně rozpočtu a pojištění, lékařství a antidopingu, služeb národního olympijského výboru, dopravy a logistiky, komunikace, komerce a marketingu, vysílání; prodeje vstupenek a akreditací, dobrovolníků a bezpečnosti. „Nejsložitějším momentem organizace je a bude logistika mezi 11 městy, kde se konají soutěže v jednotlivých sportech,“ připustil Kumpošt.

„Samozřejmě, že rozdrobením sportovní akce do více měst, ztratí hry trochu na atmosféře multisportovních her, ale takové organizace můžeme do budoucna očekávám stále častěji, a to především kvůli stále většímu tlaku na udržitelnost sportovní infrastruktury,“ vysvětlil Kumpošt.

Pro české fanoušky se však otevírá unikátní příležitost fandit nejlepším českým sportovcům přímo na stadionech a sportovištích. „Soutěže, ve kterých půjde o olympijské kvalifikace budou mít nejkvalitnější úroveň. Věřím, že to bude pro fanoušky skvělý zážitek,“ uvažoval Kumpošt.

Během třetího ročníku Evropských her se bude v Polsku soutěžit v 26 sportech, z nichž 18 bude olympijských a osm neolympijských. Očekává se účast více než 7 000 sportovců. Hlavním centrem her bude Krakov, v 11 různých městech se budou konat sporty na různých sportovištích. Více informací naleznete na oficiálních internetových stránkách akce.

líbil se ti článek?