Pádlem do hlavy a rozseknutý nos. Přindiš se i tak s nadšením učí novou olympijskou disciplínu

Paříž 2024
Paříž 2024
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Zvyká si. Nikdy totiž nebude typ jezdce, který by do toho šel po hlavě a silou. „Spíš se snažím o závodu přemýšlet tak, abych dokázal vytěžit ze své techniky a měl stoprocentní stopu v průjezdu,“ líčí kajakář Vít Přindiš, který kromě slalomu zkouší uspět také v nové olympijské disciplíně kayak crossu. „Chci soupeře přechytračit, a ne jít do nějakého souboje.“ Na světovém šampionátu v Londýně se nyní z bojů o medaile vyřadil sám, když v úvodní kvalifikaci minul poslední šestou branku.

Takhle se jezdí KAYAK CROSS! 😈 Nová olympijská disciplína
(0:44)

Kayak cross jistě nabízí fanouškům nevšední podívanou. Nejsou to „jen“ branky v divokých peřejích, které na kajakáře čekají. Ze startovní rampy skáčou s lodí do vln hned čtyři závodníci, kteří vyřazovacím způsobem postupují až do finále. Na trati musejí zvládnou i takzvaný eskymácký obrat a o tvrdé souboje není nouze.

„Určitě na to člověk musí mít povahu. Úplně vhodná povaha nejsem, ale zase nejsem ani k zahození,“ směje se Vít Přindiš a jeho reprezentační kolegyně Tereza Fišerová doplňuje: „Měla jsem strach už několikrát, ale nad tím se člověk musí povznést. Je potřeba si zvyknout, že je to vlastně něco úplně jiného než slalom, hlavně je to kontaktní sport.“

Na jednom z posledních kayak crossových trénincích před šampionátem byl Přindiš v těsném kontaktu víc, než by si přál. „Dostal jsem pádlem mezi oči, jel jsem do nemocnice, ale nakonec to dopadlo docela dobře. Jenom rozseklý nos, takže v pohodě,“ líčí čtyřiatřicetiletý kajakář, pro kterého je právě tato disciplína šancí, jak se v éře Jiřího Prskavce probojovat na olympijské hry.

„Extra strach ale nemám. Ten o mě mají hlavně máma s manželkou, nechtějí, aby se mi něco stalo. Je to ale samozřejmě úplně jiný pocit, když jste ve čtyřech na rampě, než když je člověk sám ve startovní bráně.“

Myslím si, že až olympiáda v Paříži ukáže, jestli to bylo dobré rozhodnutí.

Ač někteří vodní slalomáři k nové olympijské disciplíně příliš netíhnou, čeští reprezentanti v ní vidí příležitost k rozvoji. „Baví mě na tom ta proměnlivost. Každá jízda je jiná a závisí trošku na jiných faktorech než u slalomu,“ vysvětluje Fišerová. „Mě na tom baví, že se učím nové věci. U slalomu, když je člověk na nějaké úrovni, má jen drobnosti, které může zlepšovat. Kdežto u crossu cítím po každém tréninku zlepšení. Když se mi něco povede, jsem z toho opravdu nadšený,“ dodává Přindiš.

Sporty i jejich disciplíny se průběžně v programu olympijských her obměňují. Přibývají nové sporty, některé naopak vypadávají, nebo se objevují nové, divácky atraktivní disciplíny. „Reakce od diváků na kayak cross jsou pozitivní, líbí se jim to. Myslím si ale, že až olympiáda v Paříži ukáže, jestli to bylo dobré rozhodnutí. Je to nejvíc sledovaná akce, nová disciplína se nejvíc dostane do povědomí lidí. Musíme si ještě rok počkat, než si to budeme moct vyhodnotit,“ uvažuje Přindiš. „Jen si moc přeju, aby závod na olympiádě proběhl podle pravidel a fér. Aby se nestalo, že někoho nesmyslně za něco diskvalifikují.“

Vít Přindiš
14. 04. 1989, Šternberk
Vodní slalom
líbil se ti článek?