Olympijské šampionky vyzývají rodiče: Rozhýbejme děti!

Děti a pohyb
Děti a pohyb
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Celkem mají šest olympijských medailí, ale především šest dětí. Proto čtyřnásobná maminka Kateřina Emmons a oštěpařka Barbora Špotáková, která vychovává dva syny, spojily síly. „Moc mě mrzí, že děti teď nemají sportovní vyžití. Přitom pohyb je pro ně stejně důležitý jako mytí rukou nebo čištění zubů. Sama vím, jak náročné je pro rodiče skloubit práci, péči o děti, distanční výuku a další aktivity. Největší porce zodpovědnosti leží na nich, proto jsme je chtěly podpořit, přidat pár nápadů, jak děti rozhýbat i za stávající situace,“ říká střelkyně Kateřina Emmons.

„Z mého pohledu je základ motivovat děti ke sportu tak, že jim to sama ukážu. Na každodenní pohyb si zvyknou a bude je bavit. Zjistí, že to není žádnej vopruz, naopak jim pak bude chybět ten den, kdy se prostě hýbat nebudou,“ říká dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková.

KATEŘINA EMMONS V DVTV

Její starší syn například chodí pěšky do školy. „Na zahradě zase hrajeme něco jako babu se starým plyšákem. Říkáme o něm, že je strašidlo a házíme ho po sobě. Rozhýbe to všechny, dokonce i babičky a dědečky,“ dodává Špotáková.

„Děti mají rády pohyb. Tak to v nich jen nesmíme zadusit a naopak je v tom musíme podporovat.“

Kateřina Emmons s sebou při cestě ven bere sáček plný odměn za pohyb – třeba drobných sběratelských hraček, které si pak její potomci mezi sebou vyměňují. „Na moje děti vždycky jasně funguje, když jim vytyčím cíl. Takže když jdeme na dlouhou procházku, proložíme si ji nějakou opičí dráhou, přeskakujeme louže nebo si dáváme krátké úseky, kde třeba všichni popoběhneme, každý podle svého – přeci jen mám děti věkově dál od sebe. A taky je baví, když si aktivity při procházce vymýšlejí sami,“ popisuje olympijská vítězka z Pekingu.

Než začala se střelbou, dlouho se věnovala plavání. Jenže když s ním skončila, stal se z ní líný teenager a přibrala. „I proto dnes dokážu zpětně vyhodnotit, jak moc je důležité, aby se děti hýbaly, nebo jak rychle tělo reaguje na to, že nic nedělá,“ říká Emmons. Nejstarší dceři Julii to ukázala i prostřednictvím televizního dokumentu.

Na rizika sedavého způsobu života a nedostatku fyzické aktivity upozorňuje ve svých aktuálních doporučeních také Světová zdravotnická organizace. Pro děti a dospívající ve věku 5 až 17 let doporučuje denně průměrně alespoň 60 minut fyzické aktivity ve střední až vysoké intenzitě, většinou aerobní. A alespoň třikrát týdně aktivity, které posilují svaly a kosti – samozřejmě vždy s přihlédnutím k věku a schopnostem.

„Děti mají rády pohyb. Tak to v nich jen nesmíme zadusit a naopak je v tom musíme podporovat,“ říká Barbora Špotáková. Kateřina Emmons dodává: „Doba je teď náročná, ale nelze to všechno přičítat pouze těžké situaci. Za zdraví našich dětí jsme jako rodiče zodpovědní my sami. Proto si teď často říkám: Neremcat a něco udělat.“

Další inspiraci pro rodiče a děti najdete na rozcestníku k tématu DĚTI SI ZASLOUŽÍ POHYB!

líbil se ti článek?