Olympiádu zahájily tancem. Teď basketbalistky z Královéhradeckého kraje slaví bronz

ODM 2022
ODM 2022
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Emoce na tribunách a boj do poslední vteřiny. Tak vypadal basketbalový souboj o bronz mezi Ústeckým a Královéhradeckým krajem. Ještě v poslední minutě byl stav 59:59. Rozhodnout musel až samotný závěr. V něm byla nakonec úspěšnější výprava kolem hradeckých Lvic. Jak hodnotí olympiádu, co byl hlavní důvod úspěchu a jaké pocity zažívají rodiče při vypjatých bitvách?

Basketbalový duel o bronz nabídl na ODM snad všechny možné scénáře vývoje. „Občas tam byly stresové situace. Vyhrávaly jsme o šest, pak najednou jen o dva. Dotáhly se a pak nám utekly. Znovu se to srovnalo… Bylo tam toho opravdu hodně,“ popisuje emotivní zápas Klára Žižková.

Jako správná kapitánka táhla svůj tým Michaela Zárubová, jež v klíčových chvílích připsala důležité body. „Jsem na roli lídra zvyklá z týmu. Věděly jsme, že to nebude lehké,“ popisuje hráčka, jež týmu přispěla za dva body také po efektivní přihrávce o záda soupeřky. „Už jsem to v sezóně párkrát udělala. Vždycky mě to tak nějak napadne, ale je těžké to udělat, aby to bylo podle pravidel,“ dodává.

Rozhodně jsme nechtěli, aby nám doma visela jenom visačka. Bylo to velmi vypjaté, všichni jsme úplně mokrý.

Kolektiv složený z hráček Hradce Králové, Jičína a Trutnova fungoval výborně. „Já ty holky fakt miluju, jsou naprosto skvělý,“ říká Zárubová. Olympiáda totiž není jen o sportovních výsledcích, ale také o přátelství a společných zážitcích do konce života. „Kolektiv byl suprový. Doufám, že holky z Jičína a Trutnova někdy přestoupí k nám. Bylo to skvělý,“ potvrzuje dobrou partu Tatiana Dittrichová.

Napjatý zápas o bronzovou sadu medailí prožívali i rodinní příslušníci. „Proti Praze jsme přišli o finále. Pak jsme se přeorientovali na to, že nám bude muset stačit bronzová. Rozhodně jsme nechtěli, aby nám doma visela jenom visačka. Bylo to velmi vypjaté, všichni jsme úplně mokrý,“ popisuje s úsměvem otec Anny Zahradníkové.

Pojď s námi do pevnosti #ODM2022 🏰
(1:33)

I proto na Olympiádě dětí a mládeže nesmíme zapomínat na rodiče sportovců. Jak bitvu o bronz prožívala maminka Anny Zahradníkové? „Jsem hrdá. Holky ukázaly bojovnost ve všech směrech. Až do poslední chvíle to bylo 59:59. Ony svým umem a bojovností zvládly urvat každý míč. Dokázaly udržet i nervy na uzdě, proměnit důležité šestky a otočit skóre v posledních vteřinách.“

Jejich dcera působí v klubu Loko Trutnov, kde je i přes svůj mladý věk vzorem pro mladší hráčky. Jako motivací pro ně může být i její individuální trénink. „Hraji v kategorii U15 a jsem tam nejstarší. Snažím se být vzorem pro ostatní holky. Dala jsem video na Facebook, abych je podpořila,“ vzpomíná Anna Zahradníková.

Dobrá parta, skvělý týmový výkon a také klasické české písničky. Basketbalistky po vzoru českých sportovců na vrcholných akcích odtajnily, jaké pecky poslouchá jejich kabina. „Když jsme se snažily nabudit na zápas, pouštěly jsme si české písničky. Všechny motivační pecky. Máme dobrý playlist. Hana Zagorová, Helena Vondráčková, i Karel Gott zazněl,“ uzavírají společně bronzové medailistky z 19. Olympiády dětí a mládeže.

Autor: Petr Koval 

líbil se ti článek?