Odhodlaná bojovnice. Kristiina Mäki běží svou vlastní cestou

Podcast
Podcast
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Umí zaujmout. Kristiina Mäki si na letošní olympiádě v Tokiu získala srdce českých fanoušků nejen svým legendárním peprným výrokem, který obletěl celou republiku, ale také famózním úspěchem v podobě postupu do finále v běhu na 1500 metrů.

Bylo to neskutečné! Pouhých sedm měsíců od chvíle, kdy na svět přivedla syna Kaapa, se Mäki dokázala probojovat do olympijského finále závodu na 1500 metrů. Po úspěšném semifinále si v živém rozhovoru pro Českou televizi nechala sundat startovní číslo, a do kamery ukázala, jaký peprný vzkaz na něm měla napsaný z druhé strany.

„Nevymyslela jsem to takhle k olympiádě, už to říkám nějakou dobu. Vždycky to říkám s tím pocitem, že člověk musí běžet tak rychle, že si vyrve nohy z prdele,“ culí se Mäki. „Nepřijde mi to až tak líbivé, jak se to líbilo všem v tu chvíli. Asi tím, jak jsem to používala už předtím, mi to přišlo takové normální,“ dodala atletka v podcastu Přes Příkop.

Má ve svém repertoáru ještě další hlášky? „Takhle z paty úplně ne, ale vždycky se to vyrojí k nějaké té situaci. Musí být situace, aby to mělo nějaký pořádný výrok,“ směje se česká rekordmanka.

Česká reprezentantka s finskými kořeny mimo jiné nastínila, jak to má s dvojím občanstvím. „Cítím se více Češkou, protože tu žiji většinu části svého života. Je ale pravda, že když jsem ve Finsku, tak umím ve finštině přemýšlet. Třeba když si tam něco počítám, tak to počítám ve finštině,“ vypráví Mäki, která mluví lépe česky než finsky.

Chci inspirovat ostatní mámy | KRISTIINA MÄKI
(04:16)

„Je to tím, protože jsem tady chodila do školy. Finsky umím tak, že mluvím s taťkou a prarodiči. Učila jsem se normálně číst a psát, takže bych to měla zvládat v pohodě,“ usmívá se rodačka ze země tisíce jezer.

Odhodlaná Kristiina Mäki ukazuje, že ve vrcholovém sportu je možné jít svou vlastní cestou. Nevyužívá mentální kouče, a jak řekla, snaží se nastavit si všechno sama. Podobně to má i se stravováním.

„Popravdě jsem nikdy nezkoušela dodržovat nějaký na míru ušitý jídelníček, takže nemůžu zhodnotit, jestli je to špatně nebo dobře. Ale viděla jsem strašně moc holek to řešit až moc a běhaly hrozně špatně. Člověk by neměl žrát fastfoody, ale neměl by to hrotit až tak, že si budu vážit každý gram. Ta pohoda v hlavě úzce souvisí se střevy. Pokud střeva nedostávají dobro seshora, tak nemůže být šťastná hlava.“

Kristiina Sasínek Mäki
22. 09. 1991, Seinäjoki
Atletika
líbil se ti článek?