Nezapomenutelná květina tokijské olympiády Věra Čáslavská

Tokio 1964
Tokio 1964
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Dodnes jsou olympijské hry v Tokiu 1964 pro Japonce symbolem znovuzrození. Jejich země se i díky nim nadechla směrem k prosperitě a k vzestupu mezi světové velmoci. Symbolem těchto her se pak stala česká gymnastka Věra Čáslavská, která získala hned tři zlaté medaile a stříbro v soutěži týmů, a kterou si Japonci doslova zamilovali. Silné pouto mezi ní a zemí vycházejícího slunce zůstalo navždy a ona sama se k němu hrdě hlásila. Japonské televize se střídaly u dveří Čáslavské po celý její život. A nejen to...

V roce 2010 jí byl v Japonsku udělen Řád vycházejícího slunce, nejvyšší státní ocenění za mimořádný přínos na poli mezinárodních vztahů a propagace japonské kultury. Ale už v době olympijských her si ji Japonci hýčkali.

„Byla pořád v hledáčku fotografů a televize. Nikdy nešla ven neupravená,“ zavzpomínala její týmová parťačka Adolfína Tačová. „Večer jsme už my ostatní chtěly spát, ale Věrka si ještě dávala na vlasy natáčky. A ráno byla první na nohou a vyčesávala si drdol.“

Věra Čáslavská
03. 05. 1942, Praha
Sportovní gymnastika
Počet zlatých medailí
7
Počet stříbrných medailí
4

Po olympijských hrách přijal gymnastický tým pozvánku na dvoutýdenní turné po Japonsku. Na jednom z hotelových pokojů našly české gymnastky kimona a Věra Čáslavská byla nadšená. „Jednou v něm vyběhla na ulici, pak zase na raut a všichni z ní byli paf,“ vyprávěla ještě Tačová. „Věrka totiž nevěděla, že má tohle kimono funkci pyžama na spaní.“

Později však dostala vzácné kimono jako dar přímo od císařské rodiny. Japonský císař Hirohito, který ji osobně přijal, jí na památku věnoval i samurajský meč.

Věra Čáslavská japonské publikum bavila, na to při svých vystoupeních nikdy nezapomínala. Diváky mimo jiné uchvátila na bradlech díky dvojnému obratu, který Japonci pojmenovali „ultra C“. „Bylo to proto, že nejvyšším vrcholem obtížnosti byla stupnice typu C. A jim se ten obrat tak líbil, že mu dali název ultra C,“ vysvětlovala už dříve Čáslavská.

Právě tento prvek jí přitom v Tokiu ve finále nevyšel a přišla kvůli němu o další téměř jisté zlato. Čáslavská se však po pádu nevzdala a znovu naskočila na bradla. Nechtěla Japonce zklamat, proto celou sestavu zopakovala i s dvojným ultra C.

Květinu tokijské olympiády, jak se tehdy Čáslavské přezdívalo, připomínala na sklonku loňského roku i výstava v Českém centru v Tokiu. Čáslavská byla sedminásobnou vítězkou olympiády a čtyřikrát pak zvítězila na mistrovství světa.

líbil se ti článek?