Nekonečný let olympioniků. Do Tokia přestupovali jedenáctkrát!

Olympijské příběhy
Olympijské příběhy
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Byl to zážitek, na který nikdy nezapomenou. Českoslovenští olympionici v říjnu 1964 cestovali na hry do Tokia přes půl světa. Tehdy jejich pouť do Japonska trvala tři dny, přestože letěli letadlem. Neuvěřitelné je i číslo přestupů, které museli uskutečnit. Celkem přistáli jedenáctkrát.

Dodnes si pamatuje, kde všude na cestě do Tokia přistál. Olympijský vítěz v dráhové cyklistice Jiří Daler s kolegy na palubě odstartoval z letiště v Praze Tupolevem TU-104 Československých aerolinií a následně přistáli v Bělehradu, Káhiře, Bejrútu, Teheránu, Bahrajnu, Bombaji, Rangúnu, kde měli jeden volný den, než přestoupili do letadla Air France.

Následně ještě navštívili letiště v Phnompenhu, Saigonu, Filipínách, Hong Kongu, a pak konečně přistáli v Tokiu. „Pro mě to byl zážitek. Hrozně se mi líbilo být neustále na letišti někde jinde,“ vzpomíná cestovatel Daler na velké letecké dobrodružství.

„Třeba v Káhiře jsme přistáli neplánovaně, protože v Bejrútu libanonský personál stávkoval a my potřebovali nutně natankovat letadlo,“ prozrazuje slavný dráhový cyklista. Při mezipřistáních většinou sportovci zůstávali v letadle. Až v Bahrajnu směli alespoň na letiště. V Bombaji zase dlouho čekali, protože letadlu praskla pneumatika.

O 57 let později se to zdá jako skoro nemožné, že se takhle cestovalo. Vždyť letos čeští sportovci na cestě do Tokia přestoupí maximálně jednou a v letadle nestráví několik dní, ale kolem 13 hodin. "Z her v Melbourne 1956 pluli českoslovenští olympionici lodí, jeli pak vlakem a nakonec letěli a trvalo to několik týdnů. Takže tehdy ten třídenní let byl progres," usmívala se triatlonistka Vendula Frintová před odletem do Tokia na svou čtvrtou olympiádu.

Ahoóój z Tokia! 👋🏻 🇯🇵 ✈️ Vládní speciál bezpečně přistál. 👌🏻 Posíláme pozdravy zpátky do Česka. Držte nám palce! ✊🏻 #olympijsky

Zveřejnil(a) Český olympijský tým dne Sobota 17. července 2021

Pokud si chcete prohlédnout letadlo ČSA, s nímž olympionici letěli z Prahy do Rangúnu, navštivte letecké muzeum v Praze Kbelích, kde je vystaven zrestaurovaný Tupolev TU-104. Za celou svou šestnáctiletou službu tento letoun nalétal 20 128 hodin a 53 minut a uskutečnil 11 140 přistání. Palubou mu prošlo kolem osmi set tisíc cestujících.

líbil se ti článek?