Na Evropském olympijském festivalu mládeže bude závodit 40 sportovců

EYOFW 2017
EYOFW 2017
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Čtyřicet sportovců ve věku 15 až 18 let bude reprezentovat Česko v šesti různých zimních sportech na nadcházejícím Evropském olympijském festivalu mládeže, který proběhne od 12. do 18. února v tureckém Erzurumu. Ve výpravě nechybí řada medailistů z posledních Olympiád dětí a mládeže, v nichž soutěží krajské reprezentace, nebo několik účastníků Olympijských her mládeže v Lillehammeru 2016.

„V této věkové kategorii však nejde tolik o výsledky, jako o zkušenost, kterou si mladí sportovci přivezou. Někteří z nich budou vůbec poprvé závodit v takové konkurenci. A prvně se zúčastní multisportovní soutěže, kde se setkají se svými vrstevníky z jiných sportů nejen v rámci českého týmu, ale i mezinárodně. Věřím, že pro ně díky zážitku z olympijské akce sport zůstane celoživotní láskou,“ řekl Martin Doktor, šéf české mise a sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Z posledního zimního olympijského festivalu, který proběhl v Rakousku a Lichtenštejnsku, přivezli Češi dvě medaile díky hokejistům a smíšenému družstvu skokanů na lyžích. Tentokrát jsou v týmu zastoupeni biatlonisté, běžci na lyžích, alpští lyžaři, skokané na lyžích a snowboardisté. Na ledě se představí závodníci v short tracku. Krasobruslaři Matyáši Bělohradskému, vítězi Olympiády dětí a mládeže 2016, bohužel zabránily ve startu zdravotní problémy.

Biatlonisté mají v osmičlenném týmu medailisty z Olympiády dětí a mládeže, mezi nimi například Mikuláše Karlíka nebo Vítězslava Horniga, který startoval i na Olympijských hrách mládeže 2016 v Norsku, stejně jako Petra Suchá. Domácí špičku ve své věkové kategorii reprezentují i závodníci v dalších zimních sportech. Třeba snowboardista Matyáš Kulich loni získal bronz na neoficiálním mistrovství světa žáků Trofeo Topolino ve snowboardcrossu.

Běžci na lyžích, kteří o uplynulém víkendu závodili na domácím šampionátu, se v Turecku poprvé utkají s výraznou mezinárodní konkurencí. Podobné měření sil čeká prvně i rychlobruslaře na krátké dráze. S evropskou elitou této věkové kategorie se premiérově střetnou i alpští lyžaři, do jejichž týmu pro Evropský olympijský festival mládeže patří například Nikola Bubáková, vítězka ODM 2014.

„Uspět nebo překvapit může každý ze závodníků. Přesnou představu o konkurenci navíc budeme mít až na místě,“ dodává Martin Doktor.

V Turecku se na vrcholné akci pro dorostenecké sportovce, které se v zimní verzi koná v dvouletých cyklech z iniciativy Evropských olympijských výborů od roku 1993, sejde více než 1300 členů evropských reprezentací.

„Podle posledních zpráv z místa konání jsou sportoviště už nyní skvěle připravena. Před pěti lety se v Erzurumu konala i zimní univerziáda. Turci velmi dbají na to, aby vše bylo dobře nachystáno, a to včetně zajištění bezpečnosti,“ uvedl Petr Graclík, generální sekretář ČOV.

Výprava pro Evropský olympijský festival mládeže 2017 v Turecku

Alpské lyžování: Nikola Bubáková, Iva Křížová, Alena Lukášová, Klára Pospíšilová, Eduard Fiala, Oskar Novák, Adam Provazník, Ondřej Surkoš.

Běh na lyžích: Zuzana Holíková, Karolína Poulíková, Tereza Řezníková, Pavlína Votočková, Ondřej Černý, Tomáš Dufek, Vladimír Kozlovský, Kim Žalčík.

Biatlon: Karolína Dusilová, Petra Suchá, Eliška Svobodová, Eliška Teplá, Tomáš Gregor, Vítězslav Hornig, Mikuláš Karlík, Jakub Kocián.

Short track: Adéla Bicanová, Tereza Pfeiferová, Radek Fajkus, Zdeněk Sejpal.

Skoky na lyžích: Simona Weinlichová, Benedikt Holub, Lukáš Kuběna, Radek Selcer, Jakub Šikola.

Snowboarding: Natálie Bělocká, Viktorie Brožová, Dita Žďárská, Martin Foldyna, Kryštof Choura, Matyáš Kulich, Jakub Všetečka.

Kontakt pro média:

Barbora Žehanová, zehanova@olympic.cz, +420 731 455 120

líbil se ti článek?