Moje cesta: Eva Samková vám prozradí tipy na pohodovou jízdu

Toyota
Toyota
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Ročně najezdí tisíce kilometrů. Olympijská vítězka Eva Samková je v autě skoro jako doma. Jak nejraději tráví čas za volantem a na co si dává obzvlášť pozor?

Ještě než nastartuje a šlápne na plyn, postará se snowboardová šampionka o to, aby si zpříjemnila jízdu. „Když vím, že pojedu třeba 10 hodin, tak se snažím si všechno dopředu připravit, abych nemusela nic nastavovat během jízdy a měla klid jen na řízení,“ prozrazuje Eva Samková, která má pro cestování sestavený speciální playlist.

„Mám jeden oblíbený, který jsme si s kamarády dali dohromady při dovolené v Kalifornii. Nazvala jsem ho California cruisin a tam je úplně všechno. Pouštím si často písničky. Občas mě to ale přestane bavit, tak si pustím přes aplikaci v telefonu Český Rozhlas Radiožurnál. Nebo mám ráda mluvené slovo a poslechnu si podcast,“ říká dvojnásobná olympijská medailistka.

Eva Adamczyková
28. 04. 1993, Vrchlabí
Snowboarding
Počet zlatých medailí
1
Počet bronzových medailí
1

„Pouštím si koňský podcasty. Těch ale moc není. Nebo od kamarádů freestyle lyžařů mám ráda jejich podcast Tupý hrany,“ dává Evka tipy na své oblíbené audio pořady. Co jí zní v autě z reproduktorů, už víme. Důležitá je ale nastavit si správně klimatizaci.

„Někde jsem četla, že je ideální obzvlášť teď v létě, když máte teplotní rozdíl mezi venkem a autem kolem sedmi stupňů. To se snažím dodržovat. I když v autě umírám vedrem a ukazuje mi to venkovní teplotu 32 stupňů, tak uvnitř mám klimatizaci nastavenou nejmíň na 25 stupňů,“ upozorňuje vášnivá cestovatelka, která na sebe zásadně nepouští studený vzduch. „Nechávám ho proudit jen na okno.“

Pokud byste chtěli mít to štěstí a na Evku někde po cestě narazit, tak největší šanci budete mít na trase Praha – Vrchlabí. „Na téhle cestě domů už znám každý kámen. Už to neberu ani jako nějakou dlouhou trasu.“

Jen na osobní kontakt na benzince zapomeňte. „Když jedu sama, tak nerada zastavuji. Jen když potřebuji natankovat nebo si na chvíli odpočinout. Když se mi chce na toaletu, tak to raději vydržím,“ směje se Samková.

Se svou čtyřkolkou Toyota RAV4 nejraději jezdí po dobrém asfaltu. „Taky si užívám jízdu v serpentinách a baví mě i pořádný rozbahněný terén. Nebo v zimě zkouším, co to všechno dokáže projet a ještě jsem nikde nezůstala zabořená.“

Nedávno si Eva Samková vyzkoušela i automobil na vodík Toyotu Mirai. „Auto mi ukazoval přímo generální ředitel Toyoty Česká republika Martin Peleška. Všichni prý čekají, co to bude uvnitř za pecku, ale je to normální auto, které jede stejně dobře jako všechna ostatní auta, v nichž jsem zatím jela.“

Jako milovnice přírody si pochvaluje, že je to vůz, který nevytváří emise. „Je to pěkný sedan má to všechny nejnovější vymoženosti a hrozně se mi to líbilo. Potřebuje to čistý kyslík, filtruje to a navíc pak vypouští ještě čistější vzduch, než nabere v tom městě. Když s tím autem najezdíte 10 tisíc kilometrů, tak s tím autem vyčistíte vzduch pro jednoho člověka na rok, což mně přijde neskutečné,“ vypráví nadšená Evka.

líbil se ti článek?