Mladí Češi vezou z evropské olympiády 7 medailí

EYOF 2009
EYOF 2009
1 Minuta čtení

České olympijské naděje zazářily na „malé“ letní olympiádě evropských států ve finském Tampere. Domů vezou 7 medailí: dvě zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové. Adam Pavlásek vyhrál v pátek silně obsazený tenisový turnaj. Martin Vinš doběhl první ve čtvrtce.

Čtrnáctiletý Pavlásek porazil na centrkurtu Belgičana Christiana Perintiho 2:1 na sety. Při své cestě do finále vyřadil další čtyři soupeře včetně prvního nasazeného Gruzínce Niky Dolidzeho. V deblu podlehli mladí Češi Pavlásek a Marek Jaloviec až ve finále Italům Palmovi a Perintimu.

Atleti vybojovali tři cenné kovy: vedle sedmnáctiletého Vinše získal stříbro stejně starý diskař Marek Bárta. Miroslav Burian (17) zaběhl druhé místo v půlce.

Dvě bronzové mají cyklisté. V silně obsazeném startovním poli dospurtoval šestnáctiletý Ondřej Rybín v kritériu na 34 kilometrů třetí. V silničním závodě jednotlivců na 64 kilometrů dojel třetí Denis Rugovac (16).

„Po dlouhé době je to naše nejúspěšnější účast. Nejenom v počtu medailí, ale i co se týká výkonů dalších sportovců. Velmi příjemné jsou medaile cyklistů. Je to velký příslib do budoucna a naděje pro olympiádu v Londýně,“ řekl šéf české výpravy František Dvořák. Poslechněte si audio

Olympijský festival evropské mládeže (EYOF) zahajovali osobně předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge a finská prezidentka Tarja Halonen. V devíti sportech se utkali zástupci 49 států, celkem přes 2600 závodníků.

V pátek sportovali ještě basketbalisté a plavci

Basketbalisté nezvládli zápas o sedmé místo. S Finskem prohráli 66:73.  Jakub Kočař zaplaval na 100 metrů znak osobní rekord. Ve finále skončil na 14. místě. „Osobák“ zaplaval na 200 metrů kraul i David Kunčar, celkově dosáhl na dvanáctou příčku