Kombinuje šachy a ragby. Na ODM po infarktovém závěru ovládl Němec souboj nad šachovnicí

ODM 2023
ODM 2023
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Dva dny zápolili šachisté na Olympiádě dětí a mládeže ve Špindlerově Mlýně. V turnaji jednotlivců, který se skládal ze sedmi kol, zvítězil v kategorii starších chlapců Jáchym Němec ze Středočeského kraje. Ten nenašel přemožitele, zlato získal po pěti výhrách a dvou remízách. „Byl jsem brán jako favorit a chtěl jsem vyhrát,“ potvrdil. Šachy ovšem nejsou jediným sportem v jeho životě. Ještě se věnuje ragby.

K šachům Jáchyma přivedli rodiče ve školce, když ho přihlásili do kroužku. První turnaj odehrál v šesti letech. Na Olympiádě dětí a mládeže si odbyl premiéru již v roce 2020, kdy skončil v turnaji na sedmém místě, v soutěži družstev pak vybojoval stříbrnou medaili. „Minule jsem hrál špatně, byl jsem první nasazený, ale uhrál jsem pouze polovinu bodů. V soutěži družstev jsme prohráli až v napínavém finále s Moravskoslezským krajem.“ 

Tentokrát již turnaj vyšel medailově. „Letos mi turnaj výsledkově sednul, ale herně to mohlo být lepší,“ přiznal i přes vítězství mírnou nespokojenost s výkonem.

Před partií si většinou lehnu do postele a pustím si hudbu. Během samotné partie si pak občas hraju s figurkami, což je uklidňující.

Před závěrečným kolem, které odehrál s bílými figurkami, měl stejný počet bodů jako soupeř ze Zlínského kraje. Svůj souboj zvládl vítězně a musel čekat na utkání zlínského konkurenta. „Poslední partie byla napínavá. V jeden moment jsem si myslel, že dostanu infarkt, situace nebyla tak jasná,“ netajil své obavy ze zápasu, kterému přihlížel se zatajeným dechem. „Partie ale skončila remízou, což mi zajistilo první místo.“ Po tomto hektickém momentu nezapomněl Němec poděkovat hráči z Ústeckého kraje, který mu k titulu z ODM napomohl.

„Šachově to ode mě nebylo tak dobré, ale měl jsem relativně velké štěstí, že turnaj takto dopadl. Velmi si této zlaté medaile z Olympiády dětí a mládeže cením, ale můj největší úspěch to zřejmě není,“ zhodnotil celý turnaj těsně před květinovým ceremoniálem.

Šachista, jehož vzorem je světová jednička Magnus Carlsen, se rozmluvil i o své přípravě. „Před partií si většinou lehnu do postele a pustím si hudbu. Během samotné partie si pak občas hraju s figurkami, což je uklidňující,” poodhalil.

„Na zápasy se předem chystám, taktiku mám vymyšlenou a připravené mám i zahájení. Přemýšlím, jak se partie bude vyvíjet, jestli budu hrát strategicky nebo třeba ostrou pozici. Analyzuji si i soupeře, kdy si projíždím jeho první partie a vidím, kde má silné a slabé stránky. Na ty slabší se pak snažím útočit.“

Ačkoliv spousta lidí šachy mezi sporty neřadí, Jáchym je jiného názoru a oceňuje přítomnost šachů na ODM. „Myslím si, že by sem měly patřit i nějaké logické, duševní sporty. Jsem proto rád, že tu šachy jsou. Troufnu si říct, že se o sport jedná, ale spousta lidí to nechápe. Museli by to zažít na vlastní kůži, kolik času tomu věnujeme.“ 

Sám trénuje i několik hodin denně. „Trénuju většinou po škole nebo o víkendu. Pokud o víkendu nehraju ligu, tak se tréninku věnuju od devíti do oběda. Po přibližně dvouhodinové pauze se k tréninku ještě na další dvě nebo tři hodiny vrátím.“ A když nehraje Jáchym šachy, tak je jeho dalším oblíbeným sportem ragby.

Šachové partie můžete na vlastní oči sledovat v hotelu Pinia na okraji Špindlerova Mlýna. Jsou také k vidění živě na olympijskytym.cz/live. 

Autor: Martin Dřevínek

líbil se ti článek?