Japonsko při testovacích soutěžích přivítalo i zahraniční sportovce. Pozitivní byl jeden test

Tokio 2020
Tokio 2020
4 Minuty čtení
4 Minuty čtení

Podmínky na Olympijském stadionu vyzkoušeli atleti včetně amerického sprintera Justina Gatlina. Světového poháru ve skocích do vody se v plaveckém areálu vystavěném pro hry v Tokiu zúčastnilo 224 sportovců ze 46 zemí světa a k tomu 160 dalších zahraničních účastníků. Halu Ariake pro volejbal otestovaly týmy z Japonska a Číny. Část maratonské trati si proběhli účastníci půlmaratonu v Sapporu. Jokohama přivítala triatlonisty při úvodním závodě seriálu mistrovství světa.

Japonsko v květnu hostilo i řadu dalších soutěží, které slouží také jako test opatření pro olympijské hry v Tokiu. Striktní podmínky a pobyt v bublině při Světovém poháru ve skocích do vody otestovala i Hana Novotná, která bude technickou delegátkou také při olympijské soutěži.

„Nesměli jsme na ulici, všude byla dezinfekce a chodili jsme v rouškách. Za dvanáct dní jsem roušky sundala akorát v mém pokoji a na dvě minuty před hotelem, když už jsem se opravdu potřebovala nadechnout,“ popisuje. „Sportovci absolvovali i rozcvičení v roušce, na závod a trénink ji samozřejmě mít nemuseli. Ale bylo vtipné, když jsme zkoušeli záchranáře a jedna holčina šla do vody v roušce s tím, že si ji sundat nemůže.“

 Do mobilu tři aplikace

Účastníci se stravovali na pokojích jídlem z krabiček, které tak často vystydlo. „Někteří lidé si ale neuvědomovali, že situace je vážná, a nechápali, že si nemohou objednat jídlo,“ dodala Novotná. Hned po příletu musela na telefonu spustit potřebné aplikace na sledování zdravotního stavu i kontaktů. „Zmáčknete, že jste na místě, vyplníte, že nemáte symptomy a nepotkali jste se s nikým nakaženým. Jdete od člověka k člověku, kteří postupně kontrolují vše potřebné.“

Samozřejmostí je negativní PCR test před odletem a další antigenní hned na letišti. „Pak jsem měla zůstat celý den v hotelu a další den v pět ráno odevzdat další test ze slin.“ I na závodišti se hlídalo dodržování rozestupů, trénovalo se ve skupinách stále ve stejném složení.

Vendula Frintová
04. 09. 1983, Náchod
Triatlon

Testovalo se každý den. Žádný z výsledků nebyl pozitivní, přísný systém testů zachytil přítomnost viru pouze u jednoho z členů doprovodu hned po příletu. A byl to jediný případ ze všech velkých testovacích soutěží, které proběhly. „Musíme se přizpůsobit a každý se musí s těmito podmínkami srovnat. Hlavní cíl je, aby všichni cítili a byli v bezpečí,“ řekl kanadská olympijská vítězka Jennifer Abelová. 

Frintová si vyzkoušela bublinu

Triatlonistka Vendula Frintová si z Jokohamy odvezla na úvod sezony jedenácté místo i mnoho zkušeností. Prvotně mohli účastníci závodu seriálu mistrovství světa trénovat jen na hotelu na cyklistických a běžeckých trenažérech, které oddělovaly přepážky. Venkovní trénink přišel až den před závodem.

„Jela jsem do Jokohamy zejména kvůli tomu, abych si před olympiádou vyzkoušela podmínky v té bublině, do které nás pořadatelé zavřeli. Dá se totiž očekávat, že v Tokiu to bude velmi podobné. Zorganizované to bylo výborně, snažili se nám připravit kvalitní podmínky na trénink. Zároveň to ale bylo náročné, protože přesuny na plavání a na běh nás stály spoustu času, takže prostoru pro odpočinek moc nezůstalo,“ uvedl Frintová pro web České triatlonové asociace.

 

Gatlin: Opatření fungují

Tokio hostilo přátelská utkání ve volejbalu, proběhla zde asijská kvalifikace veslařů. Řada dalších testovacích soutěží – včetně skateboardingu nebo moderní gymnastiky – proběhla za účasti domácích závodníků a závodnic. Půlmaratonu v Sapporu se zúčastnilo šest zahraničních běžců, závodů na Olympijském stadionu pak devět atletů z jiných zemí než Japonska – včetně Justina Gatlina nebo katarského skokana do výšky Mutaze Barshima. Vzhledem k vyhlášenému stavu nouze se sportovalo bez diváků.

„Bublina fungovala úspěšně. Okolí jsem viděl, jen když jsem jel autobusem na dráhu. Pak jsme zase jeli zpět. Nejedli jsme společně, jídlo jsme si vzali na pokoj. Vím, že spousta sportovců nebude ráda, ale tato opatření udržují všechny v bezpečí. Myslím, že fungují,“ řekl americký sprinter Justin Gatlin, který ve volných chvílích sledoval oblíbené televizní show.

Finišují práce na sportovištích

Jak v Tokiu, tak v Sapporu sledoval závody Sebastian Coe, šéf světové atletiky, dvojnásobný olympijský vítěz a předseda organizačního výboru her v Londýně 2012. „Mluvím se sportovci pořád a jsem uchvácen tím, jak se den za dnem srovnávají s opatřeními a dalšími výzvami. Je to dokonalé? Ne. Přijímají tu situaci? Ano. Většina sportovců je smířená s tím, že to budou jiné olympijské hry. Ale ukazují odolnost. Všichni jsme na jedné lodi. Konkrétně atleti se dostanou do olympijské vesnice jen pár dní před závody. Možnosti tréninkových kempů jsou omezené. Ale raději budou tady v Japonsku, než aby přišli o tuto příležitost. Je to pro ně důležité,“ řekl Coe. „Tyto testovací závody byly zásadní pro úspěch her.“

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tokyo 2020 (@tokyo2020)

Díky vakcínám od Mezinárodního olympijského výboru se v Japonsku budou očkovat tamní účastníci her. MOV předpokládá, že 80 procent sportovců a členů doprovodu, kteří budou bydlet v Olympijské vesnici, absolvuje očkování. Přípravy vrcholí. „Finalizují práce na sportovištích, která jsou fantastická. Vše jde rychle kupředu. Spolupracujeme se všemi zúčastněnými stranami na tom, abychom byli přesně tam, kde bude třeba v den zahájení 23. července i v předchozích dnech, kdy budou přijíždět sportovci,“ uvedl Pierre Ducrey, který přímo v Tokiu za MOV řeší přípravy her.

líbil se ti článek?