Častější testování a roušky i venku pomohou uspořádání her v Tokiu

Tokio 2020
Tokio 2020
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Dva negativní testy před odjezdem a každodenní testování v dějišti přinejmenším v prvních třech dnech pobytu. I taková jsou podrobnější pravidla, která představili organizátoři olympijských her v Tokiu v druhé verzi příručky pro sportovce a členy týmů. V následujících dnech zveřejní pokyny i pro další účastníky. „Zařadili do příručky například přehledný návod pro sportovce, co a kdy udělat před odletem nebo jaký bude postup při testování či trasování. Už připravujeme překlad,“ řekl Martin Doktor, šéf české výpravy.

Nová verze příručky vychází z aktuálních opatření v Japonsku, dosavadních zkušeností z pořádání velkých sportovních akcí i z rad expertů. Cílem je ochránit účastníky her i japonské hostitele. „Tokio a celé Japonsko přijalo dosud nepoznanou výzvu – uspořádat první olympijské hry odložené o rok. Děkujeme všem za skvělou práci, kterou odvádějí. S respektem k ní a jako partneři si uvědomujeme, že každý musí přijmout zodpovědnost za to, že všichni účastníci her i japonští obyvatelé zůstanou v bezpečí. Proto jsme připravili příručky založené na nejlepších vědeckých a lékařských poznatcích, včetně těch z pořádaní akcí,“ řekl Thomas Bach, předseda Mezinárodního olympijského výboru.

Je jasné, že organizátoři chtějí udělat vše pro bezpečné uspořádání her. A my se zase budeme snažit o to, aby se sportovci i za této neobvyklé situace cítili v našem týmu příjemně.

Finální verze příruček vznikne v červnu, kdy také bude jasné, kolik diváků – pouze domácích, neboť zahraniční do Japonska nemohou – se objeví na tribunách. Všichni sportovci a členové týmů musejí vyplňovat do speciální aplikace svůj zdravotní stav už dva týdny před odletem. V posledních 96 hodinách před ním musejí absolvovat dva negativní testy, ten druhý nejpozději 72 hodin před odletem.

Bezpečné prostředí

Další test bude následovat po příletu. V prvních třech dnech bude každodenní negativní antigenní test i „vstupenkou“ na trénink během krátké karantény. „Připravili jsme další detaily, ale zároveň musíme zůstat flexibilní vzhledem k vyvíjející se situaci. Kombinujeme řadu opatření tak, abychom vytvořili co nejbezpečnější prostředí. Navýšení testování před hrami a na nich je důležitým příkladem. Zároveň nás povzbuzuje množství vakcinací provedených po celém světě. Ale všechny tyto věci budou fungovat jen v případě, když každý bude solidární a bude dodržovat uvedené zásady,“ dodal Bach.

Dodržování rozestupů platí i nadále, stejně jako obvyklá hygienická pravidla. Na řadě míst se budou používat plexiskla a snížila se například kapacita tiskových středisek nebo mix zón pro rozhovory. Roušky bude třeba nosit i venku nebo třeba v posilovně v olympijské vesnici. Podrobnější jsou i pravidla pro využívání olympijské jídelny, která představí prostřednictvím mobilní aplikace své menu i vytížení.

Pečlivé bude zadávání míst pohybu v prvních 14 dnech pobytu, každý účastník také podepíše souhlas s dodržováním pravidel. „Nová opatření samozřejmě vyvolávají další praktické otázky, na které budeme hledat odpovědi. Ale je jasné, že organizátoři chtějí udělat vše pro bezpečné uspořádání her. A my se zase budeme snažit o to, aby se sportovci i za této neobvyklé situace cítili v našem týmu příjemně. Chystáme drobnosti, které jim zpříjemní cestu i pobyt, a také na místě jim chceme pomoct k tomu, aby ze sebe i za daných okolností vydali to nejlepší,“ dodal sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

líbil se ti článek?