Hello, Elese. Nebo ahoj? Česko reprezentuje lyžařka s americkými kořeny

EYOFW 2019
EYOFW 2019
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Otec je Čech, maminka Američanka. Lyžařka Elese Sommerová se narodila v zámoří, ale rozhodla se závodit za Česko. Trikolóru teď reprezentuje na Evropském olympijském festivalu mládeže.

Její nejsilnější disciplínou je slalom, v němž patří ve své kategorii k nejlepším. Už první rok, co závodila za juniorky, se dostala na juniorské mistrovství světa.

„Má za sebou pár medailových úspěchů v tuzemsku i v zahraničí. Je na ní trochu znát americký směr myšlení. Na závody je hodně koncentrovaná a snaží se být pořád pozitivní,“ vypráví kouč ženského lyžařského týmu Jan Čermák.

Elese se narodila nedaleko od Bostonu a lyžuje už odmala. Vzpomíná, jak jezdila s rodiči do hor a učila se základy. „Měla jsem to tam ráda, byly tam podobné kopce jako v Česku. Jen větší zima. Třeba teď tam hrozně mrzne,“ směje se.

V létě do školy, v zimě na lyže

Mluví lámanou češtinou se silným americkým přízvukem. Proto je radši, když si povídáme anglicky.

Přes léto chodí v Praze na kurzy češtiny. V zimě, kdy je většinou kvůli lyžování v zahraničí, nemá na studium moc času.

„Občas někam přijedeme a lidi si musí myslet, že jsme úplní blázní,“ líčí s úsměvem trenér. „Holky z týmu na ni třeba mluví česky a ona odpoví anglicky. K tomu to občas proloží českým slovem a pak se tomu směje… Je hrozně ukecaná!“

První měsíce po příletu byly pro Elese těžké. Věděla, že se alespoň částečně musí naučit jazyk. „Začala jsem postupně jako ve škole, učila jsem se barvy, čísla, názvy jídel. Hodně už rozumím, ale s mluvením mám trošku problém.“

V Česku už chce zůstat. I kvůli lyžování. „V Americe se za to platí velké peníze, tady hodně věcí funguje lépe. Jsem za to ráda.“

Z Ameriky je zvyklá si hodně věcí zařizovat sama, a to i včetně servisů lyží. „Kolikrát přijdu a Elese si sama připravuje lyže. Jen se zeptá, jaký na ně má dát vosk. To se u nás moc nevidí,“ říká Čermák.

V Sarajevu se jí ale zatím v těžkých podmínkách nedaří. Ve slalomu spadla ve druhém kole, superobří nedokončila.

líbil se ti článek?